אנחנו לא מגנים את מג"ב

תועדו מכים ילד פלסטיני בחברון. צילום: מתנדב בצלם

תועדו מכים ילד פלסטיני בחברון. צילום: מתנדב בצלם

איכשהו, אף אחד לא שאל אותנו למה אנחנו לא מגנים את שני שוטרי מג"ב שתועדו מכים ילד פלסטיני בחברון. לא שאלו אותנו את זה למרות שברור כי האירוע קשור בעליל לזכויות אדם ולמרות שאפילו דובר מג"ב גינה את האירוע.

זה מפתיע משום שלעתים קרובות מצפים מאיתנו לגנות מגוון אירועים חמורים אחרים: ממה שמתרחש בסוריה ועד לירי קסאמים על אוכלוסיה אזרחית בישראל (שאותו, אגב, גינינו). לעומת זאת, איש לא מתפלא כשאנחנו לא אומרים כלום על בניית מאחזים, אירועי "תג מחיר", פרשת אייזנר אומקרים אחרים בהם מופעלת אלימות באופן בלתי חוקי.

ובכל זאת, למרות שאיש לא ביקש, אנו חושבים שהפרשה הזו היא הזדמנות טובה לשתף, כפי שעשינו כבר בעבר, בשיקולים שמנחים אותנו למה להגיב ולמה לא. ארגון 'גישה' שם לו למטרה להעמיד את הגבלות התנועה שמטילה ישראל על פלסטינים בשטחים, בעיקר בעזה, בפני ביקורת שיפוטית, ציבורית ופרלמנטרית. אנו מאמינים שביקורת כזאת היא מרכיב חיוני לשיטה הדמוקרטית, ורואים חשיבות בהתמקדות בזכויות שמאפשרות פיתוח כלכלי, חינוך, מסחר, חיי משפחה בריאים, או במלה אחת – עתיד.

בתוך התחום היחסית-צר של חופש תנועה, אנחנו מקפידים לשמור על סטנדרטים מקצועיים גבוהים של מחויבות ללקוחות שלנו, התבססות על החוק הישראלי והבינלאומי ושימוש במידע אמין ומדויק. נתלבט הרבה לפני שנחרוג מחוץ לתחום המומחיות שלנו, וגם אז נהיה מאוד זהירים. לשמחתנו, יש ארגונים ישראלים שיודעים לתחקר ולבקר בצורה מקצועית הפרות שנמצאות מחוץ לטווח הכיסוי שלנו. בין השאר, הם עוסקים בפעילות צבאית אלימה, משני הצדדים, בעוד אנחנו לא חוקרים את הנושא הזה כלל.

רגע. אם ככה, למה גינינו את ירי הרקטות?

מכיוון שלעתים קרובות יש לשיקולים ביטחוניים השלכות על זכויות אדם, ועל הזכות לתנועה בכלל זה. הגבלות התנועה בעזה מתקיימות בהקשר ביטחוני מסוים והקשר הזה רלוונטי אם מעוניינים להבין מדוע נוצרו הגבלות אלו והאם הן מידתיות וראויות. אי אפשר יהיה לספק את ההקשר המלא שבתוכו הגבלות התנועה מתקיימות, אולם ירי הרקטות שימש בעבר ומשמש עדיין רבים כדי להצדיק את הסגר האזרחי על עזה, ולכן היה לנו חשוב להתייחס אליו. ירי רקטות על אוכלוסייה אזרחית הוא פשע מלחמה והפרה של החוק הבינלאומי. אי אפשר להתעלם מכך. אולם כדאי לציין שהפרות של החוק הבינלאומי מצד אחד בסכסוך אינן יכולות לשמש הצדקה להפרות נוספות שלו מהצד השני.

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על אנחנו לא מגנים את מג"ב

  1. פינגבאק: בקשה צנועה מנועם חומסקי | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *