מדיניות מסתורית מחפשת נימוק סולידי ויציב

"תפיסה חשובה ביותר ביטחונית". דנגוט. Israel Defense Forces, Flickr, CC BY-NC 2.0.

"תפיסה חשובה ביותר ביטחונית". דנגוט. Israel Defense Forces, Flickr, CC BY-NC 2.0.

הפוסט הזה נכתב במקור לפני יומיים, ולאור סבב הלחימה הנוכחי חשבנו לגנוז אותו או, לפחות, לדחות את הפרסום בזמן מה. עזה אמנם בכותרות, אבל כולם דנים בירי רקטות, מיגון יישובים ותקיפות חיל האוויר ברצועה. זה טבעי שקשה לדבר על מדיניות כאשר כולם מסביב יורים, יש פצועים, הרוגים והרבה פחד. אבל אלימות, לצערנו, נמשכת כל הזמן ברמה כזאת או אחרת, גם בין "סבב" ל"סבב". אסור לתת לה לחסום ויכוח ציבורי על המדיניות כלפי עזה, בעיקר כשעולות סיבות חדשות לחשוש שאין ממש מדיניות ברורה כזאת. לכן החלטנו לפרסם את הפוסט. אנו מקווים שהמשבר הנוכחי יסתיים מהר וללא כל נפגעים נוספים.

רק השבוע התבשרנו שתכנית המועצה לביטחון לאומי להקלות בסגר על עזה לא עלתה כלל לדיון בקבינט, וכבר מוזכרת מדיניות אחרת שמעולם לא זכתה לדיון ציבורי. קצין שמעורב בתיאום עם הרשות הפלסטינית אמר ל-Jewish Chronicle שמטרת מדיניות הבידול היא "לעצור חדירה של חמאס לגדה המערבית". "שתי הדרכים למנוע מאנשי חמאס ומהאידיאולוגיה שלו להיכנס [לגדה]," הוא הוסיף, "הם לאסור על קשרים מסחריים או תנועת אזרחים".

אנו לא יודעים כיצד איסור על שיווק תותים מונע מחמאס להיכנס לגדה, וכיצד, בעידן הרשת, ניתן לעצור מעבר אידיאולוגיה באמצעות הפרדת משפחות ואיסור על מעבר סטודנטים. מה שאנו כן יודעים הוא שזהו הנימוק השלישי שאנו שומעים למדיניות הבידול, וגם עתה טרם התקיים דיון ציבורי במדיניות הזו, ובהשלכות שיש לה על חייהם של פלסטינים וישראלים.

קשה להסביר איך הטיעון הזה מתיישב, למשל, עם טענת דובר מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), לפיה ההחלטה על איסור שיווק מוצרים מעזה גדה המערבית נקבעה בדרג המדיני ולא בצבא. גם ראש המתפ"ש, האלוף איתן דנגוט, רמז לכך כאשר אמר שמטרתה של מדיניות הבידול היא "ללחוץ על שלטון החמאס ולסייע לרשות הפלסטינית בגדה המערבית". שר החוץ, אביגדור ליברמן, לעומת זאת, טען בכלל שהסיבה למדיניות הבידול היא ירי הרקטות מרצועת עזה. הוא לא הסביר אם מדיניות זו נועדה לעצור את ירי הרקטות וכיצד היא אמורה לעשות זאת.

אז מה יש לנו? שלושה נימוקים שונים מגורמים שונים, ואף נימוק רשמי אחד. ב-31 באוגוסט, 2010, אמר אלוף דנגוט בעדותו בפני ועדת טירקל כי "בידול עזה מאיו"ש היא תפיסה חשובה ביותר ביטחונית. יש לה נסיבות מבוססות מוכחות וגם אני אשמח לפרט על זה יותר בהמשך". בהמשך העדות לא הוסיף דנגוט על מה שנאמר. אנו עדיין מחכים.

פורסם בקטגוריה מדיניות הבידול, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *