בעזה, לפעמים עדיף להיות חולה

שלוש ספריות ושני ספרים לא יזכו לצאת מעזה כדי להשתתף ב"יריד האביב לטיפוח היופי והמסורת הפלסטינית" שנערך השבוע בטול-כרם. לא בגלל שיש לצבא חשדות ביטחוניים כלפיהם, פשוט מכיוון ש"לנוכח המצב הביטחוני-המדיני הנוכחי, לא מותרת כניסתם של תושבי רצועת עזה לישראל אלא במקרים הומניטריים חריגים, תוך שימת דגש על מקרים רפואיים".

אלא שאנשים אחרים, שקשה לתאר את הרקע שלהם כ"מקרה הומניטרי חריג", דווקא כן יוצאים מהרצועה, רק שרוב רובם – הם גברים. בכל יום מתאפשרת יציאה מעזה של עד 100 סוחרים בכירים, ובחודש פברואר לבדו היו 2,146 יציאות סוחרים מעזה לישראל. גם באתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, למשל, מתגאים ב-8,411 הסוחרים שיצאו מרצועת עזה בשנת 2011.

האמת היא שהיתרי היציאה מהרצועה ניתנים רק למי שמתאם פעולות הממשלה בשטחים מחשיב כסוחרים בכירים, מתוך הנחה שהסוחרים הללו חיוניים לפיתוח כלכלי ברצועה. בעזה, כמו בהרבה מקומות בעולם, הסבירות שיותר גברים יחזיקו בעסקים גדולים היא גבוהה, וכך, התוצאה של ההחלטה הזו היא שנשים, שלרוב מחזיקות בעסקים קטנים יותר, לא זוכות לאותן הזדמנויות לקידום כלכלי שגברים מקבלים. גם לנשים מגיע סיכוי לפיתוח כלכלי, ולא רק לטובתן – גם למען חיזוק המגזר הפרטי ברצועה. לקידום נשים יש חשיבות מכרעת לפיתוח כלכלי ולפיתוחה של חברה אזרחית בריאה, וישראל מעוניינת לסייע בתהליך הזה, כפי שהצבא והממשלה חוזרים ואומרים.

כדאי לציין שלא רק מהספריות הללו נמנע לצאת מהרצועה. שבע סטודנטיות מעזה לא קיבלו היתר לצאת לאוניברסיטת אל-קודס כדי להשתתף בתחרות טכנולוגית שארגנה "מיקרוסופט". גם כאן נאמר לסטודנטיות שהסיבה לרצונן לצאת איננה "מקרה הומניטרי חריג". גם כאן, הוחמצה הזדמנות לסייע לפיתוחן הכלכלי והמקצועי של נשים ברצועה.

בסך הכל מדובר בעשר נשים. 10 היתרי יציאה שהיו יכולים לשפר את חייהן ואת מצב החברה האזרחית ברצועה במעט. אבל הן לא בכירות מספיק, ואיתרע מזלן והן אינן "מקרה הומניטרי חריג". בריאות מדי, כנראה.

פורסם בקטגוריה מעבר אנשים מעזה, סטודנטים מעזה לגדה, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על בעזה, לפעמים עדיף להיות חולה

  1. פינגבאק: דבר חמור מאד « האחות הגדולה

  2. מאת עמיש גל‏:

    אז לא נתנו להן לצאת מעזה! אז מה?
    לספריות יהודיות היו נותנים להיכנס לעזה?
    אולי כן, אבל הן לא היו יוצאות חיות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *