משנות את עזה, אישה אחרי אישה

סטודנטיות באוניברסיטת אל-אזהר. צילום: אוניברסיטת אל-אזהר

סטודנטיות באוניברסיטת אל-אזהר. צילום: אוניברסיטת אל-אזהר

"מתחולל שינוי ברצועת עזה," מספרת סוהיר סקא (37), "בשנתיים האחרונות הצלחנו להקים חמישה קואופרטיבים ברצועת עזה. בכל קואופרטיב כזה יש חמש נשים, שעובדות ומנהלות את העסק". סוהיר היא מנהלת מחלקת הפרויקטים לנשים בהתאחדות ועדות החקלאים ברצועת עזה, עמותה שמתמקדת בסיוע לחקלאים ברצועה. "הקואופרטיבים שסייענו להקים עוסקים באריגת שטיחים ורקמה, תעשיית הטקסטיל ובשירותי קייטרינג לאירועים. חלקם הצליחו מספיק כדי להשתתף בירידים בינלאומיים במרוקו, סעודיה ומדינות נוספות.

רוצות ללמוד
סוהיר סקא היא אחת מארבע נשים בעזה שביקשו לעבור לגדה המערבית כדי לסיים את לימודיהן בזכויות אדם ומגדר. היא החלה את לימודי התואר השני במגדר בשנת 2000 באוניברסיטת ביר-זית, אך באותה שנה, עם פרוץ האינתיפאדה השניה, החליטה ישראל לאסור מאז ועד היום באופן גורף על סטודנטים מעזה ללמוד בגדה, וסוהיר מעולם לא השלימה את לימודיה.

סוהיר, שמועסקת בהתאחדות ועדות החקלאים ב-12 השנים האחרונות, מנסה לסייע לנשים להשתלב בשוק העבודה ברצועה. "למרות שלמדתי תואר ראשון בביולוגיה ומדעים, תמיד ידעתי שאני רוצה לחולל שינוי. ראיתי את מצב הנשים ברצועה מול מצבן של נשים במדינות אחרות, והבנתי שאפשר לעשות כאן משהו".

כחלק מתפקידה, אחראית סוהיר על קיום סדנאות הכשרה והעצמה לנשים ועל תמיכה בהקמת עסקים קטנים של נשים. המטרה היא להכשיר נשים ולהכניסן לשוק העבודה. ובמקום לסייע לנשים להיכנס לעבודות שלעתים קרובות נשים נדחקות אליהן – ניקיון, מזכירות או סיעוד – סוהיר מנסה לסייע לנשים להוביל ולנהל עסקים עצמאיים משלהן.

לשילוב נשים בשוק העבודה יש השפעה לא רק על חייהן של נשים, אלא גם יתרונות כלכליים משמעותיים. כך, למשל, קווין דלי מגולדמן סאקס טוען כי סגירת הפער בין שיעור התעסוקה של נשים וגברים בארצות הברית עשוי להגדיל את התמ"ג שם ב-9%. סגירת הפער בגוש היורו וביפן עשוי להגדיל את התמ"ג באזורים אלה ב-13%.

האבטלה בקרב נשים לעומת האבטלה בקרב גברים

האבטלה בקרב נשים לעומת האבטלה בקרב גברים ברצועת עזה

ברצועת עזה, שבה שיעור האבטלה עמד על 30.3% נכון לרבעון האחרון של 2011, שיעור האבטלה בקרב נשים עומד על 46.4%, לעומת 27% בקרב גברים. לדברי סוהיר, שוק העבודה של הגברים ברצועה נפגע באורח קשה בעשור האחרון בשל האיסור על מעבר עובדים מהרצועה לישראל. במצב זה, היא טוענת, כניסתן של נשים לשוק העבודה ויצירת מגזרים עסקיים חדשים היא הכרחית, ונשים רבות פונות להתאחדות ועדות החקלאים בחיפוש אחר אפשרות לעבוד.

בה בעת, האתגרים אינם פשוטים: "שוק העבודה הקיים הוא עדיין גברי לחלוטין, והחברה ברצועה היא חברה מסורתית. גם הסגר על הרצועה מקשה על פיתוח כלכלי ופיתוח כלכלי של נשים נדחק למקום האחרון. זו אחת הסיבות לכך שאנחנו מתמקדות בנשים שמנסות לקחת חלק בפרנסת המשפחה. השתתפות בפרנסה מעניקה להן גם מעמד של שותפות בקבלת ההחלטות". אבל למרות הקשיים, היא אומרת, אפשר לראות ניצנים של שינוי.

פורסם בקטגוריה סטודנטים מעזה לגדה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על משנות את עזה, אישה אחרי אישה

  1. פינגבאק: בעזה, לפעמים עדיף להיות חולה | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

  2. פינגבאק: נשים סגורות בעזה | בחדשות | סלונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *