טוב די

ביקורת על הסגר היא עניין של קונצנזוס. מתוך הקמפיין

ביקורת על הסגר היא עניין של קונצנזוס. מתוך הקמפיין

"טוב ביי". לא באמת התכוונו, אבל שאלה שלנו הפכה את צמד המלים הללו לפופולריות במיוחד ביומיים האחרונים. תקציר האירוע: ביום ראשון העלנו לעמוד הפייסבוק של יאיר לפיד שאלה – האם הוא תומך במעברן של ארבע סטודנטיות למגדר וזכויות אדם מעזה לגדה המערבית, בכפוף לבדיקות ביטחוניות פרטניות.

יאיר לפיד ענה שהוא תומך תמיד בעמדת מערכת הביטחון, הגולשים זעמו, יאיר לפיד חזר על עמדתו, הדיון המשיך להתפתח ולפיד לפתע הגיב ב"טוב ביי". השאר היסטוריית רשת.

מגיעה מילה לזכותו של לפיד: גם אם היינו שותפים לתחושה הכללית שתגובתו לשאלה היתה תמוהה, לפיד לפחות הביע עמדה. שר הביטחון, אהוד ברק, טרם ענה לשאלה זו, למרות שהיא הופנתה אליו על ידי ח"כ דורון אביטל (קדימה) ב-11 בינואר. הוא היה מחויב לענות עליה כבר לפני שלושה שבועות.

ובינתיים, ארבע נשים מעזה, כולן פעילות בכירות בארגוני החברה האזרחית ברצועה, לא מקבלות אישור לעבור לביר זית כדי לסיים את לימודיהן ב"מגדר, משפט ופיתוח" ו"דמוקרטיה וזכויות אדם". ברצועה לא ניתן ללמוד את המקצועות הללו, ובקשתן של הארבע נדחתה לא משום שהן מהוות איום ביטחוני אלא רק משום שהן סטודנטיות, ומערכת הביטחון אוסרת על סטודנטים לצאת מעזה ללימודים בגדה מאז שנת 2000. אז נכון, הופתענו מעמדתו של לפיד בנושא, אבל לפחות אנו יודעים מהי. שר הביטחון עדיין שותק.

הביקורת על מדיניות הסגר אינה שיגעון פרטי של "ארגון השמאל" 'גישה'. כפי שניתן לראות בגלריית הציטוטים החדשה שהעלינו, ביקורת על הסגר היא עניין של קונצנזוס. בשבועות הקרובים נעלה אליה מדי יום ציטוט נוסף של מומחה ביטחון, פרשן בכיר, פוליטיקאי, ואחרים – כשמצרפים את קולותיהם ביחד לא נשאר ספק שהסגר האזרחי על עזה הזיק לישראל ושיש לפתוח בפני תושביה את האפשרות לפיתוח כלכלי . עדיין נשמע חתרני? כדאי להקשיב למערכת הביטחון, שבשנה האחרונה מדברת על מחויבות להבדלה בין "האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה לבין ארגוני הטרור ברצועה". צרפו לזה את הכרזת הממשלה על הסרת הסגר האזרחי, וסביר להניח שתגיעו למסקנה שהגבלות התנועה שעדיין מוטלות באופן גורף על אנשים וסחורות מעזה ראויות, לכל הפחות, לבחינה מחודשת. לדעתנו, ארבע הסטודנטיות הן מקום טוב להתחיל בו.

פורסם בקטגוריה סטודנטים מעזה לגדה, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על טוב די

  1. פינגבאק: יום ה’: פונים לבוס | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *