כמה משאיות נכנסות לרצועה? למי אכפת?

"ישראל חותרת לאפשר חיים אזרחיים נורמליים ברצועה". זה אולי משפט המפתח בפוסט שהתפרסם אמש באתר צה"ל. כיצד ישראל מנסה לאפשר חיים אזרחיים נורמליים ברצועה? על פי הפוסט, היא מכניסה "אלפי משאיות" ביום. אמנם קשה להבין כיצד ניתן לטעון בפסקה אחת שישראל מכניסה אלפי משאיות לרצועה ובפסקה הבאה ש-921 משאיות נכנסו במהלך השבוע החולף, אבל זו סתם התקטננות. ישראל מאפשרת הכנסת סחורות, וזה מה שחשוב.

ישראל משקיעה הרבה מאוד זמן ואנרגיה כדי לספר כמה סחורות נכנסות לרצועה מדי יום. הפוסט הזה, והאינפוגרפיקה שמלווה אותו, מצטרפים לסרטון האנימציה שפורסם כבר בעבר ולהודעות שהטוויטר הרשמי של צה"ל משחרר מדי יום (לדוגמא). אלא ש"חיים אזרחיים נורמליים" לא יכולים להסתמך רק על הכנסת סחורות. כלכלה אזרחית נורמלית זקוקה גם ליצוא. כאן, משום מה, אין אינפוגרפיקות מרשימות להציג. אולי מכיוון שבשבוע שעבר יצאו רק 7 משאיות נושאות סחורה מהרצועה, וזה לא מספר מרשים כל כך.

ללא יצוא, לא יתכן פיתוח כלכלי אמיתי ברצועה. ללא פיתוח כלכלי אמיתי ישראל תאלץ לנפנף ב-25 אחוזי אבטלה בעזה כהישג, מבלי לציין שהנתון הזה מתייחס לרבעון השני של 2011 בלבד ושרבעון אחר כך עלתה האבטלה ל-28 אחוזים.

הרשינו לעצמנו להסתמך על האינפוגרפיקה של צה"ל כדי להדגים מה היחס בין מספר המשאיות שיצאו מהרצועה לכמות המשאיות שנכנסו אליה.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

5 תגובות על כמה משאיות נכנסות לרצועה? למי אכפת?

 1. מאת דודו‏:

  קודם שיפסיקו לייצא מוטות ברזל לבאר שבע, אחר כך נראה.

  • מאת שי דשא‏:

   אחד הדברים שמאפשרים את יצוא מוטות הברזל הוא לחץ על האוכלוסיה ואיכות חיים ירודה. בשביל שההפצצות יפסיקו דרוש שהציבור העזתי בעצמו ילחם בהם, ובשביל זה צריך לאפשר להם להתפתח כלכלית.
   זאת לא חכמה להגיד "אני הולך להמשיך להחזיק את החתול הזה מהזנב עד שהוא ילמד להפסיק לשרוט", הוא הולך להמשיך לשרוט אותך ואתה הולך להמשיך להכאיב לו ושום דבר לא ישתנה…

 2. מאת בוריס דולין‏:

  עם כל הכבוד למצוקה העזתית – וקשה להתווכח עם זה שיש שם מצוקה – לא הגזמנו? לגיטימי לעקום אחר כניסת הסחורות והמוצרים השונים, כדי לוודא שאין ברצועה חרפת רעב – ואין – אבל יצוא? לנהל מגעים כלכליים תקינים עם ישות מדינית (למחצה) שנלחמת בך באותו הזמן? למישהו זה נשמע הגיוני? לי זה נראה קצת כמו התעלמות מהמציאות.

  • מאת admin‏:

   הבעיה היא שאין לתושבי הרצועה כיום אפשרות לייצא אלא דרך ישראל (למעט מעט מאוד חומרים שיוצאים דרך המנהרות). גם הממשלה וגם הצבא הכריזו שוב ושוב על רצונם לראות פיתוח כלכלי בעזה ו"להפריד בין האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה לבין ארגוני הטרור ברצועה". אין פיתוח כלכלי בלי יצוא.

 3. פינגבאק: יצוא מעזה: שאלות נפוצות | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *