השר וילנאי במנהרת הזמן

מוזר שהשר להגנת העורף בוחר לצטט דווקא החלטה שממנה הממשלה הנוכחית מנסה כבר שנה וחצי להתנער. צילום: רויטרס. עיבוד תמונה: גישה

מוזר שהשר להגנת העורף בוחר לצטט דווקא החלטה שממנה הממשלה הנוכחית מנסה כבר שנה וחצי להתנער. צילום: רויטרס. עיבוד תמונה: גישה

ב-9 ביוני, 2011, הגישה ח"כ זהבה גלאון שאילתה לשר הביטחון, אהוד ברק, בנוגע לאפליית נשים על ידי מערכת הביטחון. מערכת הביטחון מאפשרת רק ל"סוחרים בכירים" לצאת מעזה לגדה המערבית ולישראל, ומאחר שפחות סביר למצוא נשים במעמד הזה בעזה, מדיניות זו מפלה אותן דה-פקטו. ח"כ גלאון שאלה מדוע ממשיך הצבא ליישם מדיניות המפלה נשים פלסטיניות ומדוע לא לאמץ מדיניות שמסייעת לנשים ברצועה לקדם את מעמדן.

כחצי שנה עברה מאז הגשת השאילתה, במהלכה סוחרות עדיין לא הורשו לצאת לגדה המערבית, ולבסוף ענה עליה השר מתן וילנאי. וילנאי אמנם אינו שר הביטחון, אלא רק השר להגנת העורף, אבל אחרי חצי שנה של עיכוב אין סיבה להתקטנן. התשובה של וילנאי ראויה לעיון:

ביום 19.9.2007 קבע הקבינט המדיני-ביטחוני בהחלטה ב/34 – "מדיניות ישראל מול עזה (צבאי ואזרחי)", כי רצועת עזה היא "שטח עוין" וכי תוטלנה הגבלות מחמירות בתחום האזרחי, לרבות בנוגע לתנועת אנשים מן הרצועה ואליה.

בהתאם להחלטה זו, אשר בבסיסה טעמים ביטחוניים ומדיניים, כיום לא מתאפשרת כניסת פלסטינים מרצועת עזה לשטחי מדינת ישראל אלא במקרים המוניטאריים (הטעות במקור) חריגים, בדגש על מקרים רפואיים דחופים. עמדה זו נבחנה ואושרה ע"י ביהמ"ש העליון לא אחת בעבר, בין היתר בבג"ץ. (לתשובה המלאה ב-PDF)

וילנאי צודק. ב-2007 אכן החליטה ממשלת אולמרט על הטלת סגר על רצועת עזה. קשה לשכוח את התקופה הזו: שוקולד, צעצועים, מחברות ומוצרים אחרים לא הוכנסו לרצועה, וישראל ספגה גינויים בינלאומיים שהגיעו לשיאם לאחר ההשתלטות על המבי-מרמרה, המשט המפורסם לרצועת עזה. הבעיה היא שמאז 2007 קרו כמה דברים, ובראשם ההחלטה להסיר את הסגר האזרחי מעל הרצועה.

ההחלטה הזו היתה תחילתו של שינוי דרמטי בהצהרות של ישראל ביחס לעזה. הממשלה והצבא החלו להצהיר שוב ושוב על הכוונה ליצור הבדלה בין האוכלוסייה לגורמי טרור, לקדם את הפיתוח הכלכלי ולהפסיק לענות רק על הצרכים ההומניטריים הבסיסיים. ואמנם, הוסרו מרבית ההגבלות על הכנסת סחורות וחומרי גלם לרצועה.

הבעיה היא, כפי שמרמזת השאילתה של ח"כ גלאון, שהשינוי בפועל מפגר אחר השינוי הרטורי ועדיין נותרו בתוקף מרכיבים משמעותיים של הסגר האזרחי (כפי שניתן לראות, למשל, כאן וכאן וכאן). גם היום יש להם השפעה דרמטית על יכולתה של כלכלת עזה להשתקם ועל זכותם של תושבי הרצועה לחינוך, בריאות וחיי משפחה תקינים.

מוזר שהשר להגנת העורף בוחר לצטט דווקא החלטה שממנה הממשלה הנוכחית מנסה כבר שנה וחצי להתנער. על מנת שהוא לא יוותר מאחור, אספנו כמה מהחלטות המממשלה שבה הוא כרגע חבר, והתבטאויות מצד מערכת הביטחון מהתקופה האחרונה בנוגע למדיניות האזרחית כלפי עזה. אולי זה יעזור לו לענות תשובה מעודכנת יותר בפעם הבאה שמופנית אליו שאילתה בשם הציבור.הרי הן, בסדר כרונולוגי:

"להרחיב את היקף הפעילות במעברים היבשתיים הפעילים כיום, על מנת להגדיל משמעותית את נפח הסחורות שיעברו בהם וכדי להרחיב את הפעילות הכלכלית" (הודעת ועדת השרים לענייני בטחון לאומי, 20.06.2010)

"ועדת השרים לביטחון אישרה היום הקלות נוספות שיאפשרו הרחבת יצוא סחורות משטח רצועת עזה." (החלטת ממשלה, 08.12.2010)

"אנחנו מחויבים ליצור הבדלה בין האוכלוסייה לגורמי הטרור" (מתפ"ש, 10.04.2011).

החלטת הקבינט מסירה את הסגר האזרחי על עזה ומהדקת את הסגר הביטחוני" – (נתניהו בוועדת חוץ ובטחון, 1.06.2010).

"לגבי היעד הראשון, יציבות, הדבר הזה חשוב תמיד, הוא חשוב יותר מאי פעם לאור המתרחש סביבנו ודרך אחת להגביר את היציבות זה להמשיך במדיניות שאנחנו נוקטים זה שנתיים – לקדם את הפיתוח הכלכלי והצמיחה הכלכלית אצל הפלסטינים." (בנימין נתניהו, 4.2.2011)

"מרכיבי המדיניות האזרחית מול רצועת עזה נוגעים למסחר, ייצוא חקלאי, פרויקטי תשתיות, חינוך, בריאות, מים, חשמל ותנועות אנשים- מרכיבים שהם חלק בלתי נפרד וחשוב מאוד מקיום מרקם החיים בעזה, מרכיבים אלה מבטאים את המדיניות המבדילה בין האוכלוסייה האזרחית לבין ארגון הטרור חמאס. לא מדובר רק בפעילות הומניטארית ובהעברת חולים כפי שנהוג לחשוב" (אתר המתפ"ש, 1.12.2011)

“Professionals and experts exit the Gaza Strip on a daily basis, in order to participate in conventions and conferences.” (Israel Ministry of Foreign Affairs, 5.12.2011)

"אחד האתגרים הגדולים ביותר, עימם נאלצים להתמודד בצה"ל ובמתפ"ש, הוא היכולת להפריד בין האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה לבין ארגוני הטרור ברצועה" (אתר המתפ"ש, 29.12.2011)

"'אין יותר הומניטארי', סיכמו כלל הקצינים והמתאמים האזרחיים במנהל התאום והקישור בעזה, 'מזמן עברנו ליציבות והתייצבות כלכלית […]" (אתר המתפ"ש, 15.1.2012)

"היוזמה לייצוא רהיטים מתוצרת עזה לשווקים בחו"ל, הינה במסגרת החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני על ייצוא מדורג של מגוון מוצרי חקלאות עליהם נוספו גם הריהוט והטקסטיל" (אתר המתפ"ש, 24.1.2012)

פורסם בקטגוריה מעבר אנשים מעזה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על השר וילנאי במנהרת הזמן

  1. פינגבאק: יצוא מעזה: שאלות נפוצות | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *