זה היצוא, טמבל

שדות התותים של מונתר בודי, בית להיה

פרחים וירקות, וגם זה מעט. שדות התותים של מונתר בודי, בית להיה

ביום ראשון יצאו שתי משאיות תותים מעזה לישראל. אלו המשאיות הראשונות שמורשות להוציא סחורה מהרצועה זה למעלה מחצי שנה. התותים שהן יובילו לא ישווקו בישראל. הם חלק מפרויקט מוגבל של ייצוא סחורה חקלאית מעזה לאירופה. לכבוד המאורע, בחרנו להיזכר לרגע בסרטון אנימציה ששחרר מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) ביוני 2011 ומתאר את תנועת הסחורות לרצועה. הכמויות נראות מרשימות: בכל יום עוברות מישראל לעזה כ-260 משאיות, שנושאות כ-6,000 טון סחורה. לישראל יש את היכולת להעביר כמות כפולה של סחורות לרצועה, נאמר בסרטון – 400 משאיות ביום, שיישאו 12,000 טון סחורה – אולם "הדרישה לכמות הסחורות מגיעה, בסופו של דבר, מהפלסטינים". בקיצור, סגר שמגר. אנחנו בסדר.

כמו בדרך כלל, גם כאן הוויכוח העיקרי שלנו אינו עם המספרים שמשחרר המתפ"ש; אנו רק מנסים להציג תמונה קצת פחות חלקית. למשל, שלצד ההקלות על הכנסת סחורות לרצועה, המשיכו לחול הגבלות חמורות על הוצאת סחורות מהרצועה. המשאית שיצאה ביום ראשון קוטעת רצף של למעלה מחצי שנה שבו לא יצאה מעזה אף סחורה מאף סוג. האם זהו סוף ההגבלות על ייצוא מעזה? נראה שלא. האם יש לכך סיבה ביטחונית כלשהי? בצבא טוענים שלא, אבל עדיף שתשפטו בעצמכם.

והיצוא בפועל? קצת ובקושי

יצוא מעזה לגדה או ישראל
לפני 2007: 85% מהסחורות מעזה יועדו לישראל ולגדה
מאז 2007: אף סחורה מעזה לא תשווק בישראל ובגדה

התוצרת החקלאית מעזה מגיעה לישראל, מועברת לנמל אשדוד או נתב"ג ומשם נשלחת לאירופה, כחלק מפרויקט במימונה של ממשלת הולנד. שיווק התוצרת הפלסטינית לאירופה מייקר את עלות הסחורה כדי כך, שהוא פשוט לא רווחי. במלים אחרות, הייצוא החקלאי המדובר אינו חלק מכלכלה מתפקדת, אלא פשוט סיוע הומניטרי.

על שיווק סחורות לגדה המערבית או לישראל עצמה חל איסור מוחלט מאז יוני 2007. זאת למרות שהסחורה שמיוצאת לאירופה נכנסת ממילא לישראל, ועוברת בידוק ביטחוני מלא בדרכה לנמל אשדוד או לנתב"ג. לפני הידוק הסגר ב-2007, כ-85 אחוזים מהסחורות שיצאו מעזה יועדו לישראל ולגדה.

"במהלך השנה החולפת," נכתב באתר המתפ"ש, "ייצאו הפלסטינים לשווקים באירופה יותר מ-399 טון תות שדה, 10 מיליון פרחי ציפורן, 6.5 טון עגבניות שרי ו-6 טון פלפלים צהובים, ירוקים ואדומים". נשמע נהדר? זהו כל היצוא החקלאי מהרצועה במשך שנה שלמה. פוטנציאל יצוא התותים של רצועת עזה עומד על 2300 טון בשנה; 904 טון עגבניות שרי יוצאו מהרצועה ב-2005, פי 140 מהכמות המתוכננת לעונה הקרובה.

ישראל הודיעה שהיא תאפשר גם יצוא שאינו חקלאי מהרצועה לצ'כיה. אנו נתייחס ביתר פירוט לייצוא הזה בפוסט הבא, אולם לעת עתה כדאי לציין שמדובר בכמויות זעומות של ריהוט וכי צ'כיה אינה השוק הטבעי ליצרני הרהיטים בגדה.

תנו לסחורה לעבור

יצוא בהקשר הרחב

פוטנציאל יצוא תותים מהרצועה: 2,300 טון בשנה
תותים שיוצאו ב-2010: 399 טון
פוטנציאל יצוא עגבניות שרי מהרצועה: 904 טון
עגבניות שרי שיוצאו בעונה הקודמת: 6.5 טון

נחזור לסרטון האנימציה. נטען בו שישראל לא מכניסה סחורות נוספות מפני שהפלסטינים לא מבקשים זאת. זה נכון, בחלקו. ישראל לא "מעבירה" סחורות לפלסטינים, היא רק מאפשרת מכירה של סחורות. הפלסטינים לא דורשים לקנות יותר סחורות הן בשל איסור על הכנסת חלק מחומרי הגלם שדרושים לתעשייה והן בשל כוח קנייה נמוך. כל עוד ישראל תמשיך להטיל מגבלות חמורות על יצוא, יהיה קשה מאוד לראות את כוח הקנייה ברצועה גדל.

ברבעון השני של 2011 עמד שיעור האבטלה ברצועה על 28 אחוזים. רמת האבטלה גבוהה במיוחד בקרב הצעירים בשכבת הגילאים 20-24, והיא הגיעה במחצית הראשונה של 2011 ל- 42%. ללא מגזר יצרני – תעשייתי וחקלאי – רווחי ותוסס, קשה לראות כיצד המצב ישתפר.

מה מרוויחה ישראל מהמשך שיתוק המגזר הפרטי ברצועה? לפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התשובה ברורה – כלום. "דרך אחת להגביר את היציבות," אמר נתניהו בפברואר, "זה להמשיך במדיניות שאנחנו נוקטים זה שנתיים – לקדם את הפיתוח הכלכלי והצמיחה הכלכלית אצל הפלסטינים. זה טוב להם, זה טוב לנו". כל מילה מיותרת, אבל הגיע הזמן למעשים.

בפוסט הבא, שלושה סיפורי יצוא: תפוחי האדמה המסוכנים, תבערת הרהיטים הצ'כיים ועגבניית השרי שידעה יותר מדי

קבלו עדכונים בפייסבוק »
קבלו עדכונים בטוויטר »

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.