מערכת המיסוי

מדד השליטה

ישראל מוסיפה לשלוט במערכת המיסוי ברצועת עזה, השייכת למעטפת המכס המשותפת לישראל, לגדה המערבית ולרצועה. משמעות הדבר הינה כי ישראל קובעת את גובה המכס והמע"מ הנגבים עבור סחורות, ובכך משפיעה על מחירי המוצרים וכן על המדיניות הפיסקלית הפלסטינית. לצורך המחשה: סוחר בעזה, אשר קונה בגדים מיצרן ישראלי, משלם על כך מע"מ בשיעור שנקבע בידי ישראל, וישראל אחראית אל העברת סכום זה לרשות הפלסטינית. אם הסחורה מיובאת מחו"ל, ישראל קובעת את שיעור המכס עבורה, גובה אותו ואחראית על העברת הסכום לרשות הפלסטינית. שיעורי המע"מ והמכס שנקבעו בידי ישראל משפיעים על המחיר בו יימכרו אותם בגדים בעזה.

ישראל מוסיפה לגבות את כספי המכס והמע"מ עבור הרשות הפלסטינית, ומחזיקה בידיה את ההחלטה אם להעביר או לא להעביר כספים אלה לרשות. בכך, ישראל שולטת באפשרותה של הרשות הפלסטינית לממן באמצעות כספים אלה שירותים ציבוריים בגדה וברצועה, כמו אספקת חשמל, שירותי בריאות, פקידות וכיוצא באלה1.

החריג לכלל זה, לפיו ישראל שולטת על גביית כספי מיסים ולפיכך על שירותים ציבוריים עבור הציבור הפלסטיני, הוא גביית מיסים בידי חמאס על סחורות שמגיעות לעזה דרך המנהרות ממצרים: מאז שישראל החלה להגביל כניסת סחורות אזרחיות לרצועת עזה בשנת 2007, היקף הסחורות המועברות לעזה דרך המנהרות גדל באופן משמעותי. הממשלה ברצועת עזה גובה מיסים על חלק מהסחורות הללו, כגון סיגריות, דלק ובתקופות מסויימות גם חומרי בנייה. כך, לדוגמה, קובע שלטון חמאס בעזה את גובה המיסים עבור דלק שמועבר דרך המנהרות, וגובה אותם מהסוחרים המייבאים את הדלק לעזה ממצרים. בכך, משפיע השלטון בעזה על מחירי הדלק בעזה, שהינם זולים באופן משמעותי לעומת מחירי הדלק בישראל או בגדה המערבית. העברת חלק מתנועת הסחורות מהמעברים שנשלטים בידי ישראל אל המנהרות, וכן גביית מיסים עבור הסחורות שמועברות דרך המנהרות, מאפשרות לממשלה בעזה להפחית את התלות בישראל לצורך קביעת גובה המיסוי עבור אותן סחורות וכן לצורך מימון השירותים הציבוריים שמתאפשר בזכות אותם כספי מיסים.

« לעמוד הקודם || לעמוד הבא »

מדד השליטה: עמוד הפרויקט »
מדד השליטה: לקריאת נייר העמדה המלא »
מדד השליטה: לקריאת תקציר נייר העמדה »
יומני עזה: לצפיה בסרטון »

  1. ראו למשל גישה, כובשים מנותקים, לעיל ה"ש 1, בעמ' 53, שם מפורטות ההשלכות של סירוב מדינת ישראל להעביר את כספי המיסים לרשות הפלסטינית מחודש מארס 2006 ועד לחודש יוני 2007, תקופה בה תנועת חמאס ישבה ברשות הפלסטינית יחד עם תנועת הפת"ח ומפלגות אחרות. צעד דומה ננקט בחודש מאי 2011, לאחר שתנועת חמאס ותנועת פת"ח הכריזו על הסכם פיוס. ראו
    Israel Suspends Cash to Palestinians After Hamas Deal, BBC News (May 1, 2011) at . []
פורסם בקטגוריה מדד השליטה, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על מערכת המיסוי

  1. פינגבאק: שליטה פיזית בשטח רצועת עזה | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

  2. פינגבאק: המצעד: שש טעויות נפוצות על עזה לשנת 2011 | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *