המעברים היבשתיים עם ישראל

מטבע הדברים, ישראל מפעילה שליטה מלאה על המעברים שבינה לבין רצועת עזה. מאז יוני 2007 סגרה ישראל שלושה מתוך ארבעה מעברי סחורות של רצועת עזה: מעבר קרני, עורק החיים המסחרי של רצועת עזה, דרכו עברו משאיות יוצאות ורוב המשאיות הנכנסות; מעבר סופה, דרכו הועברו חומרי בנייה לרצועה; ומסוף נחל עוז, דרכו הועברו דלק וגז בישול. המעברים שנותרו פתוחים בין ישראל לעזה הם מעבר כרם שלום לסחורות, שנמצא בתוך ישראל, בסמוך לגבול המשולש בין ישראל, רצועת עזה ומצרים, ומעבר ארז לתנועת נוסעים, שהתנועה בו עבור תושבים פלסטינים מוגבלת ל"מקרים הומניטאריים בדגש על מקרים רפואיים דחופים"1.  בפועל, החל מיולי 2010 עומד מספר היציאות של פלסטינים מעזה דרך ארז על כ-3,000 מדי חודש, בעיקר חולים ומלוויהם, ומשנת 2011 גם סוחרים.

באמצעות השליטה במעבר הסחורות משפיעה ישראל באופן ניכר על החיים בתוך רצועת עזה, שטח קטן וצפוף שזקוק למסחר עם העולם החיצון לצורך קבלת מוצרים בסיסיים וניהול כלכלה יצרנית. כאשר ישראל מחליטה כי ניתן יהיה לייצא פרחים, תותים ופלפלים, אבל לא גלידה, ביסקוויטים או משקאות 2 – היא בעצם קובעת אילו תעשיות בתוך עזה יתפקדו. כאשר ישראל מאלצת ארגון בינלאומי לשנות מיקום בתוך עזה בו ייבנה בית ספר, כתנאי לקבלת אישור להכניס את חומרי הבנייה הנחוצים 3 – היא משפיעה על מדיניות התכנון והבנייה בתוך רצועת עזה.

« לעמוד הקודם || לעמוד הבא »

מדד השליטה: עמוד הפרויקט »
מדד השליטה: לקריאת נייר העמדה המלא »
מדד השליטה: לקריאת תקציר נייר העמדה »
יומני עזה: לצפיה בסרטון »

  1. ס' 15 לתגובת המדינה בבג"ץ 4906/10 שריף נ' משרד הבטחון,  (להלן: תגובת המדינה בעניין שריף). []
  2. החלטה של ועדת השרים לענייני בטחון לאומי (קבינט מדיני-בטחוני), הממשלה ה-32 (8.12.2010),
    , כמו כן ראו דובר צה"ל, "החל ייצוא פלפלים מרצועת עזה" (23.1.2011). []
  3. כך, למשל, דרש מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסוכנות UNRWA לשנות בכמה מאות מטרים את מיקום בית הספר שהתעתדה להקים, בטענה שבסמוך למיקום המתוכנן ממוקם מבנה המשמש את חמאס []
פורסם בקטגוריה מדד השליטה, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על המעברים היבשתיים עם ישראל

  1. פינגבאק: מדד השליטה: השליטה הישראלית על רצועת עזה | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

  2. פינגבאק: המים הטריטוריאליים | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *