עסקת שליט: תגובה לתגובה

לאחר ביצוע עסקת שליט שחררנו הודעה לתקשורת שבה הבענו הזדהות עם משפחת שליט ומשפחות האסירים הפלסטינים ששוחררו. ההודעה הזו זכתה לביקורת ממספר אנשים. אחד המגיבים, י', שלח לנו את ההודעה הבאה:

בהודעתכם עם ביצוע 'עיסקת שליט' כתבתם, בין היתר, כך: 'אנו שותפים לאנחת הרווחה שנשמעת היום בכל רחבי ישראל, ולהקלה שמורגשת היום במשפחת שליט ובמשפחות האסירים שישוחררו.'

ברצוני לשאול, כיצד אתם יכולים להיות שותפים לאנחת הרווחה הנשמעת במשפחות של רוצחי אזרחים.

י'

יוני אשפר, מנהל המחלקה הציבורית בגישה, ענה לי' בהרחבה, ומאחר שי' אינו היחיד שמתח ביקורת על ההודעה לתקשורת שפרסמנו, ראינו לנכון לפרסם את ההתכתבות הקצרה ביניהם, בהסכמתו של י', כמובן.

ראשית, תודה רבה על פנייתך. חשוב לנו לקבל תגובות מאנשים שעוקבים אחר הפרסומים שלנו, ואנחנו מתייחסים אליהן במלוא הרצינות.

מהודעתך לא הבנתי אם קראת את תגובתנו במלואה או רק את החלקים ממנה שצוטטו במקומות מסוימים. בכל מקרה, אני חושב שהתשובה לשאלה שלך נמצאת בשורות הבאות בהודעה שמהן ניתן להבין שתחושת ההקלה שלנו ביום ההוא נבעה לא מהסכמה עם פעילותה של משפחת שליט ולא מהזדהות עם מעשיהם של אסירים פלסטינים ששוחררו, אלא מתקוותנו שהרגע הזה הוא "סימן לכך שסיומו של פרק אפל זה בסכסוך יהווה פתח לשינוי שיטיב עם האזרחים משני צידי הגדר". ההודעה שלנו התמקדה בכוונה באזרחים, משום שהם, בין אם ישראלים או פלסטינים, זכאים לתפישתנו להזדמנות לנהל חיים תקינים, ללא קשר למעשים שמבצעים מנהיגיהם או אף בני משפחתם.

כארגון, אין לנו עמדה שתומכת בעסקה או מתנגדת לה, כמו לגבי סוגיות פוליטיות רבות אחרות. על הצוות של 'גישה' נמנים יהודים וערבים, אנשים בעלי רקע ואמונות שונים, ובאופן כללי קיים אצלנו מגוון רחב של דעות ונקודות מבט על המציאות בה אנחנו חיים. עם זאת, כולנו מסכימים על כך שחופש תנועה למטרות של לימודים, תעסוקה, מסחר וחיי משפחה הוא זכות אדם שיש לכבד וששמירה עליו, גם בתנאי לוחמה מורכבים, משרתת את כל הצדדים בסכסוך – גם אותנו הישראלים. לכן הפעילות של 'גישה' מתמקדת בנושא הזה, והיא אינה כוללת הבעת עמדות בנושאים אחרים למעט מקרים יוצאי דופן (כמו למשל ההצטרפות שלנו לביקורת על תנאי החזקתו של גלעד שליט על ידי חמאס).

לסיום, אציין את המובן מאליו. פגיעה באזרחים בכוונה תחילה היא פשע מלחמה נתעב, ומי מאותם אסירים ששוחררו שלקח חלק בפעולות כאלה אשם בו. ברור לי מדוע העסקה שבמסגרתה הם שוחררו נותרה נושא רגיש ושנוי במחלוקת בישראל, וכאמור, גם אצלנו בצוות הדעות לגביה חלוקות. אך לאחר שהמעשה נעשה, לדעתי עלינו לשאוף לכך שבעקבותיו יתאפשר בישראל ויכוח ציבורי ענייני ומושכל בנוגע למדיניות כלפי רצועת עזה. ויכוח שיעמיד במרכזו את טובתם של אזרחי המדינה ולא את דאגתם, גם אם היא מובנת, לגורלו של החייל השבוי.

בברכה,

יוני אשפר

 

שלום יוני, ותודה על תשובתך.

ראשית אציין שקראתי את תגובתכם במלואה לפני שכתבתי אליך.
ולגופם של דברים:

כתבת כך:
אני חושב שהתשובה לשאלה שלך נמצאת בשורות הבאות בהודעה שמהן ניתן להבין שתחושת ההקלה שלנו ביום ההוא נבעה לא מהסכמה עם פעילותה של משפחת שליט ולא מהזדהות עם מעשיהם של אסירים פלסטינים ששוחררו, אלא מתקוותנו שהרגע הזה הוא "סימן לכך שסיומו של פרק אפל זה בסכסוך יהווה פתח לשינוי שיטיב עם האזרחים משני צידי הגדר".

לדעתי, ראוי היה שהמסר שכתבת לי במפורש יהיה כתוב במפורש גם בתגובה הרשמית, ולא רק ב'אפשרות להבין דבר מתוך דבר'.

י'

 

שלום י',

אני מקבל את ההערה שלך, ומודה לך שוב על הפניית תשומת ליבי לאי-ההבנה שעשויה היתה לנבוע מהודעת התגובה שלנו. בהודעה קצרה תמיד רבים הדברים שלא נאמרים מאלה שנאמרים, אך אני מסכים אתך שעלינו לשאוף לכך שדברים יאמרו עד כמה שניתן בצורה ברורה ומפורשת שמתירה מקום מועט לפרשנות.

אני בטוח שההתכתבות הזו תעניין גם אנשים נוספים שעוקבים אחר פעילותנו, ולכן אני מבקש בזאת את הסכמתך לכך שנעלה אותה לבלוג שלנו במלואה. ניתן לעשות זאת גם בלי לחשוף את שמך ופרטיך, אם תעדיף זאת.

בברכה

יוני

 

שלום יוני

אתה יכול לעשות עם דבריי מה שאתה רוצה, למעט פירסום שמי.
הסיבה שאני מבקש ממך שלא לפרסם את שמי היא נסיון רע שהיה לי בעבר עם סילוף דברים שאמרתי.
אילו הייתי בטוח שדבריי לא יסולפו, לא היתה לי בעיה שתפרסם את שמי.
אבל, אינני מכיר אותך, ואני חושש מסילופים והוצאת דברים מהקשרם.

י'

פורסם בקטגוריה זכויות אדם, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על עסקת שליט: תגובה לתגובה

  1. פינגבאק: אנחנו לא מגנים את מג"ב | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *