רגע של שחרור

מעבר כרם שלום. במעבר נכנסות פחות ממחצית הסחורות שנכנסו ב-2005, ואף סחורה אינה יוצאת.

עסקת השחרור של גלעד שליט תמורת אסירים פלסטינים הוא רגע משחרר לא רק עבורו ועבורם אלא גם עבור תושבי ישראל ורצועת עזה. זהו שחרור משבי הקונספציה שעיצבה את מדיניות ממשלות ישראל כלפי רצועת עזה מאז לקיחתו של גלעד שליט בשבי לפני חמש וחצי שנים. זו הקונספציה של הסגר.

מאז ועד היום לא קם עדיין חבר ממשלה, גורם ביטחוני, פרשן בכיר, או חוקר רציני, מימין או משמאל, שטען שהסגר הועיל למאבק של ישראל נגד חמאס ולמאמצים לשחרר את שליט. בשנה האחרונה, מאז אירועי המרמרה, אף התחזק הקונצנזוס שמדובר במדיניות שמזיקה לישראל מבחינה מדינית וביטחונית. היא באה להחליש ויצאה מחזקת. היא באה לבודד ויצאה מבוּדדת.

הממשלה הנוכחית החליטה בקיץ שעבר להסיר את מה שכינה ראש הממשלה "הסגר האזרחי", מתוך הבנה שהוא מחליש את יעילות ה"סגר הביטחוני". אולם ההקלות בסגר מתקדמות לאט, במילים יותר מאשר במעשים, בגמגום ובתירוצים, כאילו לא מדובר ביעד שאותו הגדירה הממשלה כאינטרס ישראלי. הסיבה לכך, במידה רבה, היתה המשך החזקתו של שליט בשבי. גם מקבלי ההחלטות בישראל שחשבו כי צריך להסיר את הסגר היו שבויים של רגשי הכעס של הציבור ותסכולי מערכת הביטחון. בתוך המשוואה הציבורית שנוצרה, כל פעולה שעשויה להיטיב עם תושבי עזה (כמו למשל, לכבד את זכותם לחינוך – PDF) נתפשה כוויתור לחמאס, או גרוע מכך, כוויתור על שליט.

במסגרת פעילותנו ב'גישה' יצא לנו לא אחת לשוחח עם אישיות ביטחונית, כלכלית או פוליטית שהסכימה אתנו שיש להסיר את הסגר אבל סירבה להתבטא על כך בפומבי "כל עוד גלעד שליט בשבי". וכך, על המחיר ששילמה החברה הישראלית בכך שאחד מבניה ישב זמן כה ארוך בתנאי שבי קשים כל כך נוסף גם מחיר המדיניות הנפסדת שמנהיגיה לא השכילו לבטל. ההשלכות על תושבי עזה, כמובן, היו וממשיכות להיות קשות וכואבות.

ועכשיו, יש לקוות, הגיע רגע השחרור. רגע שממנו ואילך ימומשו בפועל ההצהרות של הממשלה ומתאם הפעולות בשטחים לגבי הצורך להבחין בין הגורמים שמנהלים מאבק אלים נגד ישראל מתוך הרצועה לבין האוכלוסייה האזרחית שחיה בה. מעכשיו הממשלה תוכל לומר בצורה מפורשת ובגאווה שהיא נפטרת סופית מהקונספציה שירשה מקודמתה, וממשיכה בנחישות, ללא גמגומים או תירוצים, להגשים את היעד שהיא קבעה ולהסיר את הסגר האזרחי. כל שנותר לה לעשות לשם כך הוא להתיר הוצאת סחורות מהרצועה, לאפשר תנועת אנשים בין עזה לגדה, ולהסיר את ההגבלות על הכנסת חומרי בניין – כל אלה תוך שמירה על אינטרסים ביטחוניים לגיטימיים.

גישה בפייסבוק »
גישה בטוויטר »

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *