הבהלה ללולב – סיפור לחג

לולבים הם הדבר החם הבא. חג סוכות בפתח, הדרישה העונתית ללולבים בשיאה, ומצרים מודיעה שהשנה היא לא תייצא לולבים לישראל. המחסור הצפוי בלולבים מעורר סערה זוטא, ומשרד החקלאות מודיע שהוא יאפשר יבוא לולבים ממדינות אחרות, ובהן גם רצועת עזה. אבל גם הודעה זו לא פותרת את המשבר, כאשר מסתבר שמשרד החקלאות הפלסטיני בעזה מסרב לאפשר מכירת לולבים לישראל, בגלל מחלה ממנה סובלים, לטענתם, הדקלים בעזה. לבסוף, כשחג הסוכות מתקתק ברקע, אושר יבוא לולבים דרך ירדן, ובא שלום על ישראל.

הסיפור הקטן והמוזר הזה חושף עוד טפח מהאבסורד של המדיניות הישראלית ביחס ליצוא מהרצועה. כבר ארבע שנים ישראל מטילה הגבלות חמורות על הוצאת סחורות מעזה, ומאפשרת ייצוא מוגבל רק של סחורה חקלאית, רק לאירופה, רק בחורף, ובכמויות זניחות. מאז מאי 2011 לא יצאה אף משאית סחורות מהרצועה. למה? לא ידוע. ישראל לא טרחה לנמק את ההחלטות הללו באופן רשמי. ובינתיים, תעשיות שלמות ברצועה, שהיו באופן מסורתי מבוססות על יצוא, קרסו או עומדות בפני קריסה.

ולפתע, באבחת חג, ישראל מוכנה לקבל יצוא מעזה. פתאום, כשצריך להוזיל את מחיר הלולבים, היצוא מתאפשר. ואם לולבים מותר, מדוע לא בגדים, רהיטים או ירקות? אולי כדאי שתושבי עזה יתחילו לייצר גם קוטג'.

Clipboard01

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על הבהלה ללולב – סיפור לחג

  1. מאת רותם‏:

    לא ברור- הגרף מתייחס לתקופה שלפני פסח ולא לתקופה שלפני סוכות. אז מה הקשר שלו לעניין?

    • מאת admin‏:

      הגרף אמור להראות את דעיכת הייצוא מעזה עד מאי ואת הפסקתו מאז חודש זה. אתה יכול להתבונן בגרף המלא כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *