דברים שלא רואים מכאן

צמיחה כלכלית מונעת סיוע, מוכת אבטלה. צילום: stock.xchg

אם ישנו הישג חשוב אחד שניתן כבר עתה לזקוף לזכות מחאת האוהלים הרי הוא השינוי הדרסטי של השיח הכלכלי במדינה. לאחר חודש וחצי של מאהלים, עצרות ודיבורים, נראה שלמדנו שנתונים מאקרו-כלכליים לא תמיד מספרים את כל האמת. המלים "צמיחה כלכלית", מסתבר, יכולות לחפות על עוני, פערים חברתיים וייאוש.

את הלקח הזה ניתן ללמוד גם מדו"ח ועידת הסחר והפיתוח של האו"ם (UNCTAD), שפורסם אמש ומתאר את המצב הכלכלי בגדה המערבית וברצועת עזה. בעוד הדו"ח מציין כי ב-2010 הכלכלה הפלסטינית צמחה ב-9.3 וכלכלת עזה ב-15 אחוזים (לעומת 7.6 אחוזים בגדה) – צמיחה מרשימה לכאורה – הוא ממשיך ומתאר כיצד הצמיחה הזו רחוקה מלהוות מדד לכלכלה יציבה או מתאוששת.

על פי הדו"ח, הצמיחה היא למעשה סימן לבסיס כלכלי רעוע, ולמעשה היא מבוססת על סיוע זר ועל הגדלת הסקטור הציבורי. המגזר הפרטי הפלסטיני עדיין מוגבל מאוד, בעיקר בשל הגבלות מעבר אנשים וגישה מוגבלת לשווקים חיצוניים ולייבוא.

מפתיע, אם כן, שאתר "הארץ" בחר להדגיש דווקא את נתוני הצמיחה בכותרת שלו: "דו"ח של האו"ם קובע: צמיחה של 9.3% בשטחים בשנה שעברה". את הסיפור שמספרת הכותרת מחזקת גם התמונה שמעטרת את הכתבה – שתי נשים מבקרות במרכז מסחרי בעיר עזה.

כדאי להשוות זאת לכותרת של הסעיף הראשון בדו"ח עצמו: "צמיחה כלכלית מוּנעת סיוע, מוכת אבטלה, עם בסיס יצרני שחוק". הדו"ח מתאר כיצד הנתונים על צמיחה וירידה באבטלה בעזה נובעים בעיקר מהזרמת כספי סיוע למגזר הציבורי המנופח ולסקטור הבנייה, ולכן לא מעידים על התאוששות כלכלית ברת-קיימא.

עם זאת, ב"הארץ" לפחות פרסמו ידיעה על הדו"ח, והעובדות בגוף הכתבה מדויקות. ב-Ynet וב-NRG העדיפו להתעלם מהדו"ח לחלוטין. זה מצער, משום שבעוד שהישראלים מתחילים לדון כיצד לשפר את מצבם הכלכלי, ישראל יכולה, בשלושה צעדים קלים, להפסיק להפריע לפלסטינים ברצועת עזה לשפר גם את שלהם.

פורסם בקטגוריה פיתוח כלכלי, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *