חלון ההזדמנות של ישראל

הסרה של הגבלות תנועה באשר הן, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר ברצועת עזה, היא חדשה טובה עבורנו ב-'גישה'. הצהרת שר החוץ החדש של מצרים בשבוע שעבר הובנה בישראל ככוונה לפתוח את מעבר רפיח באופן מלא. צעד כזה, אם יתממש, יקל משמעותית על הסגר בכך שיאפשר לפלסטינים ולאחרים לצאת ולהיכנס לרצועה, ואולי בהמשך אפילו לייבא ולייצא סחורות (וכל זה מעל פני האדמה!).

אלו עשויות להיות גם חדשות טובות עבור ישראל, אשר נטל האחריות המוטל עליה, הנובע משליטתה בתנועת אנשים וסחורות – יפחת, בהתאם להפחתת היקף שליטתה. יחד עם זאת, כל זמן שישראל ממשיכה לשלוט במימיה הטריטוריאליים של רצועת עזה, במרחב האווירי שלה וברוב גבולותיה היבשתיים, במרשם האוכלוסין ובמערכת המיסים, היא ממשיכה לשאת באחריות ניכרת, גם אם לא בלעדית, מכוח המשפט ההומניטרי הבינלאומי, לקיומה של תנועה סדירה וחופשית (בכפוף לבדיקות ביטחוניות פרטניות) מרצועת עזה ולתוכה. בנוסף לאחריותה לאפשר מעבר של אנשים וסחורות בין עזה לחו"ל, ישראל ממשיכה לשאת באחריות על התנועה בין רצועת עזה לבין הגדה המערבית, אותה היא מגבילה באופן גורף זה שנים ארוכות ואשר לגביה פתיחת רפיח אינה מספקת פתרון.

הגדה והרצועה מוכרות מבחינה חוקית, גם על ידי ישראל, כיחידה טריטוריאלית אחת. למרות ארבע שנים של סגר הדוק, הן עדיין חולקות כלכלה אחת, מערכת חינוך אחת, מערכת בריאות אחת, ואינספור קשרים משפחתיים וחברתיים. בנוסף, אם ייושם הסכם הפיוס שנחתם אתמול בין פתח לחמאס, יהיו בקרוב שני האזורים תחת שלטון פנימי אחד.

אנו ב-'גישה' מאמינים שברגע הזה טמונה הזדמנות עבור ממשלת ישראל ליזום שיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית, מצרים וגורמים בינלאומיים בנוגע להסדרת פעילות המעברים. יש לוודא שכל הסדר יבטיח את חופש התנועה גם בין עזה לגדה בתנאים סבירים, תוך מתן מענה לאינטרסים הביטחוניים של ישראל, המוכרים במשפט הבינלאומי. כך תוכל ממשלת ישראל לממש את ההצהרות שעליהן היא, והעומד בראשה, חזרו שוב ושוב מאז יוני 2010, ולפיהן יש להסיר את הסגר "האזרחי" מעל עזה ולהותיר אך ורק הגבלות על הכנסת נשק ואמצעי לחימה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פורסם בקטגוריה מעבר אנשים מעזה, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *