כיצד תסירו את הסגר על עזה בשלושה צעדים קלים

סגן שר החוץ אמר בשבוע שעבר שהמשך הברחות הנשק לרצועה מסכן את המשך יישום ההקלות בסגר. אין ספק שיש לישראל זכות לחסום משלוחי נשק, כמו שעשתה השבוע בלב ים. מה שלא ברור הוא הקשר בין הברחות הנשק במנהרות מסיני לבין המשך ההקלות על תנועתם של סחורות ואנשים באופן מבוקר, דרך מעברי הגבול.

הצעדים שננקטו להקלה על הסגר בחודשים האחרונים מבורכים בהחלט, אבל רוב הגבלות התנועה ברצועה עדיין בתוקף. לכן קיבצנו כאן שלוש הצעות לפעולות שצריכה מערכת הבטחון לעשות על מנת באמת להסיר את הסגר ועדיין לשמור על אינטרסים בטחוניים לגיטימיים.

הסרת המגבלות על ייצוא מהרצועה:

לאחרונה התירה ישראל ייצוא של עגבניות למכירה באירופה, בנוסף לאישור שנתנה לייצוא תותים, פרחים ופלפלים בחודשיים האחרונים. כעת עליה להסיר את המגבלות על ייצוא כלל הסחורות, בכפוף לבדיקות בטחוניות מתאימות, ולאפשר הוצאת סחורות לא רק לאירופה (ערוץ שרווחיותו מוטלת בספק) אלא גם לשווקים בישראל ובגדה המערבית. הייצוא הכרחי להזרמת כסף למגזר הפרטי בעזה, וכתוצאה מכך, לירידה באבטלה (העומדת על 37.4%) ולעלייה בצריכה. רק כך תתאפשר התאוששות לכל רוחב הכלכלה – בתעשיה, בחקלאות, במסחר ובשירותים.

ביטול האיסור על כניסת חומרי בניין:

במסגרת חבילת ההקלות שגיבש נתניהו לפני כחודש הבטיחה ישראל לאפשר באופן חריג הכנסת 40,000 טונות של חצץ לרצועה – כ-1,000 משאיות. כ-400 מתוכן כבר הוכנסו עד יום שלישי האחרון דרך מעבר סופה. זהו צעד ראשון, מאחר שהכמות החודשית הממוצעת של חומרי הגלם לבנייה (חצץ, מלט וברזל) שנכנסו לרצועה מאז החלו ההקלות ביולי 2010 עדיין עומדת על 4.4% בלבד מהכמות החודשית הממוצעת לפני יוני 2007. ברצועה קיים צורך דחוף בבניית בתי ספר, בתי חולים ובתי מגורים, שחלקם עדיין עומדים הרוסים כבר שנתיים – מאז 'עופרת יצוקה'. בנייתם מחדש דורשת ביטול האיסור על הכנסת חומרי בנייה לרצועה ופתיחת מעברים נוספים שיאפשרו את העברתם. כן, ישראל טוענת שתנועת החמאס תעשה שימוש במלט כדי לבנות בונקרים. אבל השלטון בעזה קונה מלט באופן חופשי דרך המנהרות. מי לא יכול לקנות? ארגונים בינלאומיים ומשפחות דלות אמצעים שמבקשות לבנות את ביתן מחדש.

לאפשר יציאת אנשים מהרצועה לפי תוצאות של בדיקות בטחוניות פרטניות בלבד:

ישראל אכן מתירה ליותר אנשי עסקים (אך לא לנשות עסקים!) לצאת מהרצועה למטרות מסחר בחודשים האחרונים, וזה תורם לכלכלה בעזה. אולם, פרט לסוחרים, המעבר בין הרצועה לגדה עדיין מוגבל ל"מקרים הומניטריים חריגים". כעת עליה להגדיל את מספר אישורי היציאה לאנשי עסקים, לאפשר לסטודנטים לצאת ללימודים בגדה, להרשות לאנשי חינוך ואקדמיה להיכנס אל הרצועה ולצאת ממנה לצורך השתלמויות, ולמעשה לאפשר מעבר אנשים בין הרצועה לגדה, בכפוף לבדיקות בטחוניות פרטניות בלבד.

תפישת משלוח הנשק השבוע היא הזדמנות לישראל להראות ששינוי המדיניות שהיא מיחצ"נת בשבועות האחרונים הוא אמיתי, ומבוסס על הבנה שהמאבק בהברחות הנשק לא יכול להצדיק ענישה קולקטיבית של כלל האוכלוסיה באמצעות הגבלות תנועה גורפות.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, מעבר אנשים מעזה, תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *