הרשת החברתית של עזה

"אנשים מחוץ לעזה חושבים שכולנו מכוסים בכפייה… ומקדמים את המאבק הפלסטיני בכל רגע ורגע, ואנחנו מרגישים שאנחנו לא יכולים לאכזב אותם, אבל אנחנו בני אדם ולפעמים אנחנו פשוט רוצים לכתוב על מה שאנחנו מרגישים".

כך אמר בלוגר מעזה במפגש בלוגרים שהתקיים ביולי השנה בו נכחו כ-11 בלוגרים ובלוגריות שמשתמשים ברשת על מנת לספר על מציאות חייהם ברצועת עזה לקוראים וקוראות בכל רחבי העולם. בשנים האחרונות הפכו הבלוגים למקור מידע לא פורמלי על החיים ברצועה.

נדמה כי מאפייני רשת האינטרנט – מהירות העברת המסרים בה והיותה חוצת גבולות – הם הפוכים לגמרי ממאפייני החיים תחת הסגר ברצועת עזה, שתושביה אינם יכולים לצאת ממנה בחופשיות ומנועים כמעט כליל מלצאת לגדה המערבית והכניסה אליה מוגבלת עד מאוד. במציאות הסגר, הופך האינטרנט, והבלוגים העצמאיים, למקור מידע מרכזי לגבי המצב ברצועת עזה.

מפגש בלוגרים ובלוגריות בעזה. צילום: לילה אל-חדד

מפגש בלוגרים ובלוגריות בעזה. צילום: לילה אל-חדד

בשנים האחרונות החלו צעירים וצעירות רבים מעזה, שאת מספרם קשה לאמוד, לנהל בלוגים. רובם כותבים בערבית, ופונים לקהל בעזה, בגדה המערבית ובעולם הערבי בכללותו, ולצידם פועל מספר לא מבוטל של בלוגרים שכותבים באנגלית, ופונים לקהל בינלאומי. הם כותבים על הקונפליקט הישראלי-פלסטיני, על נושאים מקומיים ועל המחלוקת בין חמאס לפת"ח, או על נושאים אישיים. הבלוגר מוחמד רבח סולימן, למשל, מספר שהוא כותב על חייו האישיים ועל חוויות היומיום שלו, כדי להבליט את הפן האנושי של עיר הולדתו, עזה, שבדרך כלל מתוארת כמקום חסר פנים, המאוכלס במספרים ולא בבני אדם בעלי סיפורים וחוויות אישיים.

הבלוגרית סמיחה עלוואן מבקרת את השיפוט העיוור שנעשה, לטענתה, על ידי קולגות מקומיים ובינלאומיים, הבלוגרית יסמין אל חודרי כותבת על הפריחה של הפרח הנדיר "מלכת הלילה האחרונה", ואילו הבלוגר באשיר מתאר את חוויות חייו ברצועה בוידיאו-ארט יוצא דופן:

בלוגרים רבים מרצועת עזה מכירים זה את זה, וכאמור, במפגש ביולי האחרון סיפרו זה לזו חוויות מניסיונם ככותבים. לפי מוחמד, החזון של שיתוף פעולה ברשת עודנו רחוק, גם אם בלוגרים רבים הם חברים בעולם ה"ממשי". אם לשפוט לפי הכתיבה המשותפת של "Peaceman" ו-"Hopeman", ישראלי תושב שדרות ופלסטיני תושב עזה שניהלו יחד בלוג בשנים 2008-2009, נראה שהפוטנציאל של האינטרנט לשמש ככלי לקידום הבנה, וחברות חוצת גבולות, הוא אינסופי.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *