אם אין קמח יאכלו חצץ

ערב חג הקורבן שנחגג השבוע הביא עמו בשורות של מחסור בקמח ברצועת עזה. בשבועיים האחרונים התריעו סוחרים ובעלי טחנות קמח על מחסור בחיטה ברצועה, וטענו כי הטחנות מספקות כמחצית מיכולת הייצור שלהן. כבר בוטלו הנוסחאות המתמטיות שבאמצעותן בחן הצבא עד איזו רמה ירשה לעצמו להוריד את מאגרי הקמח בעזה. אם כן, מדוע יש מחסור?

החיטה מועברת לרצועה דרך המסוע במעבר קרני (החלק היחיד הפעיל במעבר, שנסגר לתנועת משאיות ביוני 2007). עד כה הוקדשו שני ימי העבודה היחידים בשבוע במעבר להכנסת חיטה ואוכל לחיות לרצועה, ואילו מאמצע אוקטובר האחרון מקדישה ישראל רק יום אחד של פעילות להעברת החיטה ומזון לחיות. מה קורה ביום הנוסף? אז מאפשרת ישראל העברת חצץ לרצועה, בעקבות הודעתה על שינוי מדיניות הכנסת סחורות לרצועה בסוף יוני האחרון. הודעה זו  כללה הבטחה לאפשר הכנסת חומרי בנייה לפרויקטים של ארגונים בינלאומיים וגם לפתוח מעברים יבשתיים נוספים, "במידה שיתעורר צורך בהגדלה נוספת של קיבולת המעברים". אולם, האישורים עבור פרויקטים של בנייה מתעכבים עד מאוד – מאז שינוי המדיניות נכנסו לרצועה במהלך החודש בממוצע 107 משאיות נושאות חומרי בנייה לעומת כ- 5,000 משאיות שנכנסו לעזה מדי חודש בממוצע לפני הסגר. כן, במקום לפתוח מעברים נוספים, ישראל הכריזה על כוונה לסגור גם את המסוע בקרני ולהעביר את כל הפעילות לכרם שלום.

כך, הבטחת ישראל לאפשר הכנסת חומרי בנייה, שהיתה אמורה להיות בשורה משמחת עבור תושבי עזה, יצרה בפועל קושי נוסף בהעברת מרכיב תזונתי בסיסי וחיוני כל כך. ישראל מסרבת להוסיף ימי פעילות נוספים של המסוע, ולגבי פתיחת מעברים נוספים – אין על מה לדבר.

גם החצץ שישראל מאפשרת את הכנסתו לרצועה, אינו מספיק לצרכי הבנייה המתוכננת על ידי הארגונים הבינלאומיים ולפי אונר"א, בקצב הזה, ייקח 75 שנים ליישם את תכניתו לשיקום עזה. אונר"א, אגב, גם סובל ממחסור במאגרי הקמח, מאחר והארגון קונה את החיטה בתוך הרצועה, לאחר שזו מוכנסת לרצועה באמצעות מעבר קרני.

פורסם בקטגוריה מעבר סחורות לעזה, תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *