מי שולט במרשם האוכלוסין הפלסטיני?

כשיצא פסק דין חדש מאת בית המשפט העליון הפלסטיני ברמאללה ב- 22.10.10, מיהרו פרשנים להכריז על פריצת דרך עבור 35,000 התושבים הפלסטיניים שמתגוררים בגדה המערבית אולם מענם רשום בעזה ובשל כך – חיים בצל איום ההרחקה. פסק הדין הורה למשרד הפנים הפלסטיני לבצע את כל הפרוצדורות הדרושות לשינוי מען מרצועת עזה לגדה המערבית עבור תושבים אלה.

לפי סוכנות הידיעות מען, פסק הדין "יאפשר לאלפי פלסטינים לנוע בחופשיות בתוך הגדה המערבית". ייתכן ובסוכנות סברו (בדומה לחבר ועדת טירקל לבחינת אירוע המשט, ראובן מרחב) כי הרשות הפלסטינית – ולא ישראל – שולטת במרשם האוכלוסין הפלסטיני ובשל כך מוסמכת להחליט על שינוי כתובות ולהודיע על כך לישראל.

משרד הפנים הפלסטיני, שמנפיק תעודות זהות לאחר קבלת אישור ישראלי, חדל מזמן להעביר הודעות על שינוי מען מעזה לגדה לצבא הישראלי משום שמאז שנת 2000 ישראל מסרבת לרשום שינויים במענם של תושבים פלסטיניים שעברו מעזה לגדה. מצוידים בצווים צבאיים חדשים, החייליים הישראליים אף עוצרים ומרחיקים תושבים אלה, מה שגורם לחלק גדול מהם להגביל את תנועתם בתוך הגדה, מחשש שייעצרו במחסום ויורחקו לעזה.

אולם, פסק הדין של בית המשפט העליון הפלסטיני הזכיר שהסמכות לשנות את הכתובת הועברה במסגרת הסכמי אוסלו לרשות הפלסטינית ולפיכך – עליה לשנות את הרישום אצלה ולעדכן את ישראל בדבר השינוי.

ואכן כך פעל משרד הפנים הפלסטיני. בשבועות האחרונים, לבקשת כ-1,500 פונים נלהבים, עדכן משרד הפנים הפלסטיני את הכתובות הרשומות אצלו מג'באליה לשכם, מרפיח לרמאללה. כמצווה על פי פסק הדין, משרד הפנים שלח כ-1,500 הודעות עדכון כתובת לגורמי התיאום הישראליים שיושבים בבית אל.

אולם, כשגורמי התיאום הישראליים הודיעו למשרד הפנים הפלסטיני שהם מסרבים לשנות את הכתובות בקובץ הממוחשב הישראלי, משרד הפנים הפלסטיני החזיר את הרישום אצלו למצבו הקודם – משכם חזרה לג'באליה ומרמאללה חזרה לרפיח. מסתבר שהרשות הפלסטינית תוכל להדפיס כל תעודה שתרצה, אבל רק הצבא הישראלי יכול להחליט האם תושב יורשה לנוע בתוך הגדה ולהימנע מהרחקה. החייל במחסום מקבל את הוראותיו ממפקדו הישראלי, ולא מבית המשפט הפלסטיני, וכשהוא מחליט האם להרחיק או לא – הוא מסתמך על הרישום הישראלי ולא הפלסטיני.

משרד הפנים הפלסטיני החליט שעדיף שתושבים יישאו תעודה ובה ספח שמאושר על ידי מי ששולטת בגבולות – מדינת ישראל. מסתבר ששליטה בגבולות היא גם שליטה במרשם האוכלוסין הפלסטיני, המשותף לעזה ולגדה.

פורסם בקטגוריה שינויי מען, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מי שולט במרשם האוכלוסין הפלסטיני?

  1. פינגבאק: מרשם האוכלוסין | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *