המרוץ לחופש התנועה

חברים, קולגות ומתעניינים בפעילות של עמותת גישה,

מחר אני עתידה להשתתף במרוץ של 160 ק"מ, "אולטרה-מרתון" בשטח, מצומת דבירה שבדרום ישראל, עד לפאתי בית שמש וחזרה. מדובר במרוץ הראשון למרחק של מאה מייל הנערך בישראל.

לא מעט אנשים שואלים אותי (לפעמים בנימה של דאגה!) מדוע אני עושה את זה. עבורי הריצה היא ביטוי לכמיהתי לחופש – להנעת הגוף במרחב, לגילוי מקומות חדשים ולפריצת גבולות. בלמידה שלי את נושא הריצה למרחקים ארוכים, גיליתי שאנחנו – בני האנוש – מסוגלים להרבה יותר ממה שאנחנו חושבים.

עבור האנשים שאני פוגשת בעבודתי בעמותת גישה, הכמיהה לחופש – גם היא מאותגרת. המכשולים עבורם אינם הגבלות של צריכת חמצן או סף חומצת חלב אלא מחסומים שנובעים מהמציאות הקיימת באזורנו – מציאות של הגבלות על האפשרות לנוע ומציאות בה התנועה בין רצועת עזה לגדה המערבית הופסקה כמעט לחלוטין. כתוצאה מכך – משפחות מופרדות, סטודנטים מנועים מלהגיע ללימודיהם והמסחר בין שני חלקי השטח הפלסטיני מוגבל עד מאוד.

בשבוע שעבר עמותת גישה הפיצה ראיון וידיאו עם עו"ד פאטמה שריף, שכמיהתה לחופש טרם מומשה, בשל סירובו של הצבא לאפשר לה לעבור לגדה המערבית לצורך לימודי תואר שני בדמוקרטיה וזכויות אדם באוניברסיטת ביר זית. למרות שלא הועלתה טענה ביטחונית נגדה, מעברה סוכל בשל איסור גורף על לימודיהם של סטודנטים תושבי עזה באוניברסיטאות בגדה.

עו"ד שריף ביקשה לנסוע מרחק של כ- 80 קילומטרים מהעיר עזה לביר זית שבגדה ולאחר מכן לחזור לעזה – 160 ק"מ בסך הכל – כדי להמשיך את עבודתה בקידום זכויות אדם וזכויות נשים בפרט. המרוץ שלה – ושל תושבים פלסטיניים אחרים, המבקשים לקיים חיים נורמאליים בהם ניתן להגיע ללימודים, למקומות עבודה ולקרובי משפחה – הוא האולטרה-מרתון האמיתי.

אתם יכולים לעזור. משחק המחשב של עמותת גישה – Safe Passage – מאפשר לכם לאמץ דמות שמבקשת לנוע בין עזה לגדה וללמוד על המדיניות שמגבילה את המעבר. המשחק גם מאפשר לכם להשפיע על האפשרות שאנשים אמיתיים כמו פאטמה שריף יוכלו לממש את זכותם לחופש התנועה: על ידי חתימה על מכתב למקבלי ההחלטות הדורש את שינוי המדיניות, שיתוף המשחק עם חברים ותמיכה בעמותת גישה.

עזרו לי – עזרו לפאטמה שריף – במימוש כמיהתנו לחופש ולתנועה. היכנסו למשחק (http://www.spg.org.il/),ושחקו, הצטרפו לקריאה לפעולה שלנו והשפיעו על האפשרות שפאטמה שריף ואחרים כמוה יוכלו לממש את זכותם לחופש תנועה.

וכן – בבקשה – תאחלו לי הצלחה מחר.

בהכרת תודה,

שרי בשי

מנכ"ל עמותת גישה

פורסם בקטגוריה סטודנטים מעזה לגדה, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *