העובדות שמאחורי דו"ח משרד החוץ על ה"הקלות" על עזה

לקראת כינוס ועדת הקישור אד הוק לסיוע לפלסטינים פרסם משרד החוץ הישראלי דו"ח המפרט את הצעדים שננקטו כדי לשפר את כלכלת עזה בעקבות החלטת ממשלת ישראל מיום 20 ביוני 2010 "להקל" את הסגר. להלן סיכום של הנקודות המועלות בדו"ח ונתונים נוספים שממקמים אותן בקונטקסט נכון יותר.

 

נכון: "התנועה גברה במידה ניכרת. מספר המשאיות המתואמות עם הרשות הפלסטינית מגיע בדרך כלל לקיבולת המקסימלית הנוכחית של 250 משאיות ביום."

נכון יותר: הגם שנפח המשאיות גדל, מספר המשאיות הנכנסות הוא רק 38% מהביקוש בחודש האחרון, בגלל סירובה של ישראל לפתוח מחדש את המעברים שהיא סוגרת מאז 2007.

 

נכון: "קרן המטבע הבינלאומית מעריכה את צמיחת התוצר המקומי הגולמי במחצית הראשונה של 2010 (בהשוואה למחצית הראשונה של 2009) ב- 9% בגדה המערבית ו- 16% ברצועת עזה."

נכון יותר: דו"ח קרן המטבע הבינלאומית מצביע על כך שנראית צמיחה בין השאר משום שהמחצית הראשונה של 2009, אשר כללה את המבצע הצבאי "עופרת יצוקה" ותוצאותיו, מהווה בסיס נמוך מאוד כנקודת השוואה. התוצר הלאומי הגולמי בעזה לאדם עדיין קטן ב- 40% ממה שהיה בשנת 1994 ועליו לצמוח עוד כדי להגיע לרמה של 2007, כתוצאה ממדיניות ישראלית נמשכת של "לוחמה כלכלית" הכוללת איסור על ייצוא. קרן המטבע הבינלאומית ציינה שהתאוששות כלכלית אמיתית וארוכת טווח מחייבת הסרת האיסור על ייצוא וההגבלות על כניסת חומרי גלם.

 

נכון: "הצמיחה בתחום הבנייה גדל ב- 20% ברבעון הראשון של שנת 2010 (בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2009)."

נכון יותר: הרבעון המקביל בשנת 2009 כלל את מבצע "עופרת יצוקה" שבו עדיין נהרסו בניינים באופן פעיל על ידי הצבא. הודות לתהליך אישור מסורבל ולקיבולת המוגבלת של המעברים נכנסו רק 132 משאיות עם מלט וחצץ מאז ה"הקלות", למרות שיש צורך בעשרות אלפים. האו"ם מציין כי בקצב הזה ידרשו 75 שנה לערך להכניס את כל החומרים שנדרשים עבור תוכנית השיקום של אונר"א.

 

נכון: "מספר פרויקטים כבר יושמו במלואם או שנמצאים בעיצומם. בין הפרויקטים נמנית … חלוקת מכולות שישמשו ככיתות לימוד, פרויקט של האו"ם."

נכון יותר: ילדים בבתי הספר של אונר"א נאלצים ללמוד במכולות הללו בגלל שלמרות "ההקלות" ישראל עדיין לא אישרה את כניסתה של אף משאית אחת של חומרי בניין עבור 100 בתי הספר החדשים שאונר"א ביקשה לבנות.

 

נכון: "ביולי… הונפקו 2,457 אישורי יציאה [מרצועת עזה]."

נכון יותר: מספר זה הוא פחות מאחוז אחד ממספר היוצאים בספטמבר 2000, לפני שהטילה ישראל מגבלות חמורות. ישראל הודיעה כי "אין בהחלטה זו [על ההקלות] כדי  להרחיב את הקריטריונים [ליציאה]."

 

 

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *