נשים פורצות גבולות

לאחרונה פרסמה סוכנות אי-אפ-פי כתבה על שתי אחיות מרצועת עזה, בנות 13 ו-16, שיצאו לעבוד בדייג כדי לפרנס את משפחתן בעקבות מחלת אביהן. הכתבה זכתה לעניין רב, תורגמה ופורסמה באתרים בשפה הערבית. נכון, זה לא שגרתי ששתי בחורות בחברה שמרנית בוחרות בעיסוק שנחשב לגברי אך לאור המצב הקשה בעזה – 39.3% אבטלה ברבעון השני של 2010, ובעת שמספר האנשים החיים בעוני מחפיר עלה בשנתיים האחרונות מ-100,000 ל-300,000 לפי נתוני משרד המתאם ההומניטרי של האו"ם בשטחים הכבושים – בוחרות נשים רבות לקחת יוזמה ולצאת לחפש פרנסה.

בנוסף על עדויות מהשטח על התופעה, גם נתונים סטטיסטיים מעידים על שינוי. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אחוז הנשים המשתתפות בשוק העבודה בעזה ברבעון השני של 2010 הגיע ל-11%, נמוך ביחס למדינות אחרות, אך הוא מצביע על עלייה הדרגתית, שכן בשנת 2005 (קודם לסגר) רק 9% מהנשים השתתפו בשוק העבודה.

מורה בעזה

מורה בעזה

הגם שאחוזים אלה כוללים בעיקר נשים שעובדות במגזר הציבורי ובעבודות שירות אחרות, ישנם תחומי תעסוקה שנשות עזה "המציאו" כתוצאה ממציאות החיים תחת הסגר ואשר לסטטיסטיקאי לא קל לאתרם: איסוף שאריות חומרי בנייה לצורך מיחזור במפעלים, מכירות בבסטות בשווקי עזה, עזרה בעבודה חקלאית ועוד. חלק מעבודות אלה אף עשוי להיות כרוך בסכנה ממשית כגון העבודה באזור החיץ, בו מצויות 30% מהאדמות החקלאיות בעזה, אשר ישראל אינה מאפשרת גישה אליו.

עבודות אלה הן בבחינת תחליף לא מרצון עבור נשים רבות, אשר עבדו בעבר בענפי התפירה והקוסמטיקה (כעצמאיות או כעובדות במפעלים). ענף התפירה, לדוגמה, ספג הפסדים רבים כתוצאה מאיסור העברת חומרי גלם לתעשייה בשלוש השנים האחרונות. גם בחודש יולי, למרות ההקלות בהכנסת פריטים, הועברו מעט חומרי גלם – רק 4% מכלל 3,770 המשאיות שהועברו, וזאת עקב הקיבולת המוגבלת של המעברים של רצועת עזה שישראל מאפשרת את פתיחתם. אולם, גם במידה וכל חומרי הגלם הנדרשים יועברו, לא תתאפשר הפעלה של מלוא יכולת הייצור של הענף ואף לא תתאפשר חזרתן לעבודה של כלל העובדות. זאת, מהסיבה הפשוטה, שמרבית עבודות התפירה נשענו על ייצוא המוצרים לישראל ולגדה המערבית. כל עוד ישראל מותירה על כנו את האיסור הכמעט מוחלט לייצא מרצועת עזה, לא הרבה ישתנה.

עליית אחוז הנשים המשתלבות בשוק העבודה הוא תמיד דבר מבורך ורצוי, אך כדאי שזה יהיה מהסיבות הנכונות.

פורסם בקטגוריה פיתוח כלכלי, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *