"עובר" במתמטיקה, "בלתי מספיק" בשיקום כלכלי

הפעילות הכלכלית החדשה בעזה הפכה לאחרונה לשיחת היום: הקניון החדש הוא חביב התקשורת, כמו גם דיווחים על פארק מים, מרכז תקשורת ובתי קפה ומסעדות חדשים. לא חשוב שכל אלה מתאכסנים בבניינים קיימים אשר שופצו, או בכאלה אשר נבנו מחדש מחומרים ומימון שהגיעו מכלכלת המנהרות; נראה שעצם הקיום של מקומות בילוי ספורים בעזה מצביע על ההעדר המוחלט של בעיות כלשהן בנוגע לחופש תנועה. זהו לא המצב, כפי שדיווחנו בשבוע שעבר. לדאבון הלב, קניון חדש וכמה פרוייקטים הומניטריים לא מצביעים על כיוון של שיקום, התאוששות ופיתוח של ממש, להם זקוקה עזה, במיוחד על מנת שצעירי עזה יוכלו להשתלב בשוק הכלכלה.

בסוף יולי נודעו תוצאות בחינות הבגרות, לחרדתם או לשמחתם של 36,594 מסיימי התיכון בעזה. במהלך חופשת הקיץ צעירים אלה מתכננים את עתידם, כמו בכל מקום אחר בעולם. האם הם יירשמו לאחת מחמש האוניברסיטאות של עזה, אשר לא מציעות תארים חיוניים במדעי הסביבה, הנדסה רפואית, רפואה וטרינרית וריפוי בעיסוק? או שינסו לנסוע לחו"ל, מאחר והמעבר לאוניברסיטאות הגדה המערבית עודנו אסור? האם הם יצטרפו ל-34 אחוזי המובטלים בעזה, או יחפשו עבודה במקום אחר, אולי מתחת לאדמה?

צילום: קרל שמברי/אוקספם

צילום: קרל שמברי/אוקספם

בחודש יולי, בעקבות החלטת הקבינט "להקל" על הסגר, רק 4% מהסחורות שעברו לעזה היו חומרי גלם שמיועדים לייצור , וכמובן שהאיסור על ייצוא נותר בתוקפו. תחת תנאים אלה, ברור שהשוק בעזה אינו יכול לפתע לזנק, ושלא הכל טוב ושפיר.

צעירי עזה מוסיפים להמתין להתחדשות ה"פעילות הכלכלית" המובטחת, ומקווים להזדמנויות להתחיל לבנות את עתידם. מה הסיכוי שאתר נופש או מסעדה חדשים, אשר נבנו מכספי המנהרות, יוכלו להעסיק את כולם?

פורסם בקטגוריה פיתוח כלכלי, עם התגים , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *