מחכים לפעם הבאה – עדכון על הסטודנטים המבקשים לצאת מעזה

 1. בין התאריכים 1 – 5 במרץ, נפתח מעבר רפיח, המחבר בין עזה למצרים, ודרכו עברו 4427 איש, מתוכם 461 סטודנטים. 100 סטודנטים הוחזרו לעזה על ידי המצרים, בין אם בטענה שיש חשש שישתקעו במצרים, ובין אם בטענה של היעדר מסמכים דרושים.
 2. נכון להיום, 502 סטודנטים מבקשים לצאת מרצועת עזה כדי להגשים את חלומם וללמוד באוניברסיטאות בחו"ל. מדוע צעירי עזה שואפים ללמוד מחוץ לרצועה? בין השאר מכיוון שבעזה אין אפשרות לרכוש מקצועות שונים, כגון רפואת שיניים, ריפוי בעיסוק, ווטרינריה, ותכניות לשימור הסביבה, דמוקרטיה וזכויות אדם. כל אלה, לעומת זאת, קיימים באוניברסיטאות בגדה המערבית.
 3. אף על פי כן, למיטב הידיעה, מספר הסטודנטים שקיבלו מישראל אישור לעבור מעזה לגדה משנת 2000 עומד על 0, מכיוון שישראל מטילה איסור גורף על מעבר סטודנטים פלסטיניים מעזה לגדה. לכן, סטודנטים מעזה (אלו שיכולים) מכוונים לאוניברסיטאות בחו"ל.
 4. מאז יוני 2007 מטילה ישראל מגבלות קשות על יציאתם של סטודנטים ממעבר ארז תוך שהיא מציבה קריטריונים נוקשים למעבר סטודנטים בשטחה לגשר אלנבי ומשם לחו"ל. בצר להם, נאלצים הסטודנטים לנסות ולצאת דרך מעבר רפיח.
  1. מעבר רפיח (מקור: בצלם)
  2. מעבר רפיח (מקור: בצלם)
 5. מאז יוני 2006, עם חטיפת גלעד שליט, מעבר רפיח סגור רשמית ונפתח אד-הוק באופן לא סדיר. כל זאת, בניגוד להסכם המעברים מנובמבר 2005, לפיו מעבר רפיח יהיה פתוח לתנועה של אנשים מעזה למצרים.
 6. כ- 1600 אנשים, ובהם 502 סטודנטים שלהוטים כבר להתחיל לימודיהם בחו"ל, לא הצליחו לעבור דרך מעבר רפיח, כשנפתח בתחילת חודש מרץ. הם נאלצים לחכות לפעם הבאה שייפתח המעבר.
 7. אין לדעת מתי הפעם הבאה תגיע.

 

  1. מעבר רפיח, מבט ממצרים (מקור: Oxfam)
  2. מעבר רפיח, מבט ממצרים (מקור: Oxfam)
 1.  
פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *