ראיון עם מונה אל-עלמי לרגל יום האשה הבינלאומי

לרגל יום האישה הבינלאומי שחל השבוע בחרנו להתמקד במצבן של נשים ברצועת עזה. אחוז הנשים מכלל אוכלוסיית רצועת עזה, המונה כ-1.5 מיליון איש. הינו 49.2%. אחוז הנשים העובדות בעזה היום עומד על 12.2% מכלל כוח העבודה.

ראיינו את מונה אל-עלמי, מנהלת ארגון "פאתן" למתן הלוואות ופיתוח עסקי לנשים, על מנת להבין, דרך מבטה הייחודי, את מצב הנשים בעזה.

מתי הוקם הארגון ומה מטרתו העיקרית?

הארגון הוקם בשנת 1998 במטרה לתת שירותים פיננסיים לפלסטינים בעלי הכנסה נמוכה ובעיקר לנשים. אנו תומכים בפרויקטים שיכולים לעזור לנשים לשפר את חייהן ומעמדן. מי שמקבלת הלוואה מהארגון, עוברת הכשרות שאנחנו נותנים בעזרת ארגוני החברה האזרחית, במטרה לעזור לנשים בתחומים שונים, כגון: ניהול זמן, שיווק, תמחור מוצרים, זכויות נשים. זאת, במטרה שהנשים יכירו את זכויותיהן הן כנשים והן כעובדות.

ההלוואות שלנו נעות בין 500$ ועד 5000$ ומוחזרות במהלך תקופה של 24 חודשים. הקריטריונים המנחים אותנו בעת קבלת ההחלטה לממן עסק הם לרוב תכנון פיננסי וניהולי טוב, וגם המידה שבה העסק אמור לשרת נשים.

דוגמאות לעסקים שקיבלו הלוואות: תעשיית נרות, ריבה, עסקים בתחום החקלאות, משק עופות, פתיחת עסקים לקוסמטיקה, מימון בתי מרקחת המנוהלים על-ידי נשים. עוד פרויקטים שבעיקר משרתים את הנשים כעובדות וכלקוחות: רקמה, בישול אוכל ביתי ומכירתו.

 

 

מונה אל-עלמי, מנהלת ארגון "פאתן"

מונה אל-עלמי, מנהלת ארגון "פאתן"

 

 

מדוע הארגון משרת בעיקר נשים?

אנחנו מתמקדים בנשים, מכיוון שהן השכבה החלשה והמודרת ביותר בחברה. יש לנו משפחות רבות אותן מפרנסות נשים שבעליהן נפטרו, נהרגו או נותרו נכים כתוצאה מנסיבות הקשורות בסכסוך, או שמרצים עונשי מאסר בבתי כלא בישראל.

נשים רבות פונות אלינו לעזרה, והן לא מרגישות שיש סיכון בקבלת הלוואה לשם פתיחת עסק, מכיוון שבחברה שלנו מקובל שנשים נאלצות לעבוד ולפרנס את ילדיהן. הנשים מתחרות עם הגברים במובן הזה, הן יוצאות לעבודה כדי לפרנס את המשפחה, וזה מעצים אותן. לפעמים נשים עושות זאת טוב יותר מהגברים.

מהן השפעות הסגר על הארגון והלקוחות?

הסגר השפיע על תושבי עזה ככלל, ועל אחוז גדול מהנשים להן הלווינו כסף. נשים אלה קנו בעבר מישראל חומרי גלם, בין אם מדובר בבדים ובין אם מדובר בסחורות לצרכים תעשייתיים. מאז הסגר, חומרים אלה אינם מורשים להיכנס לעזה. בנוסף, גברים רבים הפסיקו לעבוד בישראל. דבר זה השפיע עוד יותר על הנשים, והכריח אותן לחפש עבודה. הן נאלצו להשתלב בשוק העבודה כדי לפרנס את משפחותיהן.

בתחילת הסגר, הנשים לא עמדו בסכומי ההלוואות שהיו אמורות להחזיר לארגון. בחלק מהעסקים לא נתקבלו רווחים כמתוכנן, מכיוון שהתוכנית העסקית נעשתה על-פי התנאים ששררו לפני הסגר. אנו עזרנו לנשים על-ידי הדרכות ותמיכה כספית לעסקים שהיו על סף פשיטת רגל.

התחלנו לחשוב על אלטרנטיבות, כמו מתן סכום כספי מוגבל לתמיכה בעסקים שכבר קיימים כדי למנוע פשיטות רגל, ובאופן שיתאים לתנאים החדשים ולעליית מחירי חומרי הגלם בשוק כתוצאה מהסגר. כמו כן, במקום תעשייה הדורשת חומרי גלם, עברנו לעסקים שלא דורשים חומרי גלם אשר אינם בנמצא בעזה. כך, לדוגמא, יש עדיפות לעבודת רקמה במקום יצירת ריבה הדורשת צנצנות שלא נכנסות לעזה. נאלצנו להיות יצירתיים כדי לפעול באופן שיתאים לתנאים בעזה. למרות הכל, המשכנו לעודד נשים להשתלב בשוק העבודה בגלל עליית אחוז האבטלה וירידת ההכנסה לנפש ברצועה בעקבות הסגר.

מהם צרכי הנשים בעזה?

לנשים ברצועת עזה יש צורך ביציבות וביטחון כדי לממש את חלומותיהן ולספק חיים מכובדים לילדיהן. נשים בעזה צריכות לעבוד גם כדי לקדם את השוויון בינן לבין הגברים. על החברה להסתכל על נשים באופן שונה, ולא לעודד עמדות התומכות באי יציאת נשים לעבודה. יש לקדם את הנשים ולשאוף שיהיו אף יותר אקטיביות.

הנשים בעזה צריכות יותר הזדמנויות עבודה. אבל לא זאת בלבד, הן צריכות הזדמנות לבטא את עצמן והזדמנויות שיפתחו בפני הנשים תחומים ואפיקים חדשים.

כמנהלת ארגון התומך בנשים, מה המסר שאת מעבירה לנשות עזה ביום האישה הבינלאומי?

המסר שלנו הוא שלאישה יש תפקיד חשוב בשבירת הסגר. היא צריכה לצאת לעבוד ולהראות לעולם שלמרות הקשיים, יש בכוחה לשנות את המצב. ההתמקדות שלנו בנשים הינה מכל הבחינות, החל מהלוואות והדרכות ועד ניהול עסקים וזכויות האישה ככלל.

אני מקווה שהסגר יסתיים ונראה יציבות בזירה הפלסטינית וברצועת עזה. אנו מקווים לפתיחת המעברים כדי שהנשים יקבלו הזדמנות לשנות את המצב הכללי בחברה שלנו.

פורסם בקטגוריה פיתוח כלכלי, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על ראיון עם מונה אל-עלמי לרגל יום האשה הבינלאומי

  1. פינגבאק: מצב הנשים בעזה – ראיון עם מונה אל עלמי (מנהלת ארגון פאתן לפיתוח עסקי לנשים) | מחשבה אורחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *