כיצד תבנו את בית חלומותיכם בעזה

בניית "בית משלך" הינו חלום המשותף לאנשים רבים, במיוחד אם הינכם חלק מדיירי 3,500 הבתים שנהרסו או 56,000 הבתים שניזוקו במלחמה בשנה שעברה. השבוע קיבצנו עבורכם מספר עצות מועילות כיצד לבנות את בית חלומותיכם ברצועת עזה. לגזור ולשמור.

ראשית, מכיוון שישראל אוסרת, מאז הטלת הסגר על רצועת עזה ביוני 2007, על הכנסת חומרי בנייה לרצועה, נשתמש בחומרים המקומיים הזמינים עבורנו. לבניית השלד וקירות הבית, השתמשו בבוץ המצוי בעונת החורף בסביבתה הטבעית של עזה. נסו להימנע מאיסוף בוץ באזורים בהם זורם ביוב גולמי – ברגע שיוסרו ההגבלות על כניסת ציוד וסולר תעשייתי, נפעיל את מתקני השאיבה והטיהור. את הבוץ רצוי לערבב בחצץ, אך מכיוון שגם אותו אוסרת ישראל להכניס, השתמשו באבני גיר. לשם הוספת אבני הגיר, חצבו בסלעים הפזורים בשטח, וערבבו ארוכות עד להיווצרות בלילה אחידה. על מנת לעזור בגיבוש הבוץ, גשו אל שדה החיטה הקרוב אליכם, קיצרו מעט קש, והוסיפו לבלילה. את הבוץ הכניסו לתבניות, המתינו להתייבשותו – והנה לכם הלבנים המשמשות לבנייה.

אחד מבתי הבוץ שנבנו ברצועה לאחרונה, דוגמא להתמודדותם של תושבי עזה עם האיסור על העברת חומרי גלם.

אחד מבתי הבוץ שנבנו ברצועה לאחרונה, דוגמא להתמודדותם של תושבי עזה עם האיסור על העברת חומרי גלם.

כעת, גשו למלאכת הבנייה. לשם בניית עמודי התמיכה תזדקקו לברזל. אולם, כפי שאתם מנחשים כבר, ישראל מונעת גם מעבר של ברזל לרצועת עזה מאז יוני 2007. אם תצליחו לעמוד במחיר של הברזל היחיד המצוי בעזה – זה המועבר דרך המנהרות – ותסכימו לשלם 4000 ₪ לטון, בהשוואה ל- 2600 ₪ בלבד לפני הסגר, אשריכם. אם לא – השתמשו במעט חול, קש ודבק, אותם יש לגלגל לכדי יציקה אחידה.

בשלב הבא, נשתמש בחומר הבסיסי ביותר בו נמנענו מלעשות שימוש עד כה: מלט. את המלט, שגם את כניסתו מונעת ישראל, נרכוש ממפעילי המנהרות. מכיוון שהמלט יקר מאוד – 900 ₪ לטון, בהשוואה ל- 450-420 ₪ לפני הסגר – נשתמש בו לבניית תא השירותים בלבד, ולא נתפתה לעשות בו שימוש נרחב יותר.

כמעט סיימנו. נותר רק לבנות את הגג, ולשם כך נשתמש בלוחות זכוכית. סוף, סוף, אלו מצויים ברצועה, שכן, למרות שבמשך שנתיים וחצי אסרה ישראל על העברת זכוכית לעזה, מאז סוף דצמבר 2009 הזכוכית כבר לא נתפסת כחומר שמהווה איום ביטחוני, ועד כה נכנסו לעזה כ-100 משאיות של זכוכית!

עכשיו, לאחר שסיימתם את המלאכה הקשה, לחצו על מתג האור שהתקנתם והסתכלו סביב על פרי מלאכתכם. שוב יש הפסקת חשמל בכל האזור? תוכלו להתנחם במראה המרהיב של שמיים זרועי אור כוכבים שניבטים דרך תקרת הזכוכית של ביתכם הקטן.

פורסם בקטגוריה תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *