התותים של עזה רואים עולם

מאז סוף חודש דצמבר 2009, 36 משאיות עמוסות בתותים ובפרחי ציפורן הורשו לצאת מעזה לנמל אשדוד, ומשם נשלחו לאירופה. זוהי הפעם הראשונה מאז ינואר 2008 שתותים יצאו מהרצועה. מזלם של הפרחים האיר להם פנים מעט יותר – במהלך השנתיים וחצי שבהן הוטל הסגר עד לדצמבר 2009, ובעיקר לקראת חג האהבה (יום ולנטיין), ישראל אישרה לייצא 19 משאיות עמוסות בפרחים.

לפני שהוטל הסגר בחודש יוני 2007, בין 30 ל-35 משאיות הנושאות תוצרת חקלאית לייצוא יצאו מעזה מדי יום חול במהלך עונת הייצוא החקלאי (בין החודשים נובמבר ומרץ), והובילו בעיקר עגבניות שרי, פרחים ותותים. זאת, מתוך סך של 70 משאיות שהובילו מדי יום סחורות לייצוא – בעיקר ריהוט, בגדים, יבולים חקלאיים, מזון מעובד, מוצרי מתכת, מוצרי מלאכת יד וסחורות מסוגים אחרים. בעבר, חלקו של הייצוא מעזה בתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) הפלסטיני היה 10.8%, ונאמד ב-330 מיליון דולר. היום הרווח הזה אבד, משום שהייצוא מעזה נבלם לחלוטין, מלבד זה של מעט תותים ופרחים. ההפסדים השנתיים שנובעים מחוסר היכולת לייצא מוצרים חקלאיים נאמדים בכ-32 מיליון דולר, ועשרות אלפי אנשים במגזר החקלאי איבדו את פרנסתם.

ייצוא הפרחים והתותים הוא חלק מתכנית אירופית בחסות הממשלה ההולנדית, שבמסגרתה נתרמים מיליון אירו לתמיכה בחקלאים בעזה. הממשלה ההולנדית עומדת על כך שישראל תאשר מעבר של פרחים ותותים לשווקים האירופיים כחריג לאיסור הקיים על כל סוגי הייצוא האחרים מעזה, איסור שאילץ תורמים אחרים להפוך את תכניות הפיתוח שלהם למתן נדבות הומניטאריות. אם המעברים בעזה היו פתוחים לייצוא ללא הגבלה, וזכותם של תושבי עזה להתפרנס בכבוד היתה מתממשת, משלמי המיסים האירופים היו מוציאים פחות כסף על סיוע ויותר כסף על קניית תותים תוצרת עזה, שנודעו בהיותם בין המתוקים והאדומים ביותר בעולם.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *