לתפוס גלים

גלוי וידוע שבכל יום נתון זורמים בין 50- 40 מיליון ליטר מי שפכים לא מטופלים, או מטופלים חלקית,  היישר מהביוב של מתקני טיהור השפכים בעזה אל תוך הים התיכון, ו- 20 מיליון ליטר נוספים מחלחלים לאדמה ומהווים איום על מקורות מים אחרים. בשל מדיניות המעברים המונעת אספקת דלק וחלקי חילוף, אספקת חשמל לא רציפה, ושנים של תת פיתוח, כורעים מתקני טיהור השפכים בעזה תחת הנטל של 70 מיליון ליטרים של שפכים, המיוצרים על ידי 1.5 מיליון תושבי עזה מדי יום. בחודש ספטמבר הזהירו האו"ם וסוכנויות בינלאומיות אחרות שהשפכים מהווים איום על איכות הסביבה של עזה וישראל גם יחד.

יש מי שדחק בממשלה, שבאופן כללי אינה מוטרדת במיוחד מהסביבה בעזה, לברר את מידת האיום שמהווים השפכים של עזה על מתקן התפלת המים באשקלון, הממוקם כ- 4.5 קילומטרים צפונית על קו החוף. בתגובה לשאילתה מאת חבר הכנסת אופיר פינס- פז, טען השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שאין סיבה לדאגה; אולם פעילים ירוקים אינם כה בטוחים.  מנכ"ל מפעל ההתפלה בעצמו הודה כי נמצא זיהום במי הים הזורמים למתקן.

רבות נאמר על ההשלכות המדאיגות של זיהום המים על הדגה של עזה ועל תעשית הדיג המקומית, שהיא אמנם זעירה אך חיונית, כמו גם על משפחות בעזה, אשר על אף האזהרות בדבר איכות המים, מוסיפות להנות משחייה בחופיה של עזה הנודעים ביופיים. אך מה בנוגע לגולשים?

מתיו אולסן, מנהל ה-Explore Corps, אירגון המקדם גלישת גלים ופעילויות פנאי אחרות בעזה, התייחס לאחרונה בבלוג שלו לחשש  לבריאותם של חברי מועדון הגלישה של עזה. הארגון, התומך גם בקהילה הנקראת "גולשים לשלום", חגג את הגעתן של 12 חליפות גלישה חדשות אשר צלחו את הסגר הישראלי והספיקו להגיע בזמן למזג האוויר החורפי הקר. נראה כי חליפות הגלישה יגנו על הגולשים מטמפרטורות המים הנמוכות, אך לא מפני איומים אחרים הרוחשים במים הקרים.

פורסם בקטגוריה תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *