הפעלה מחדש?

עמר חמד, סמנכ"ל התאחדות התעשיינים הפלסטינית, הגיע לרמאללה מרצועת עזה בשבוע שעבר כדי לעבוד על הערכות הנזק שנגרם למגזר הפרטי בעזה עקב המלחמה. האיחוד האירופי, הוא אומר לנציגת גישה, שוקל לפצות על הנזקים למפעלים, בתי עסק ומוסדות אחרים, המוערכים ב – 45 מיליון דולר. נציגי האיחוד כנראה הבינו את הבעייתיות בחיוב משלם המיסים האירופי לפצות על נזקים שנגרמו על ידי הצבא הישראלי ולפיכך בחרו להבהיר שלא מדובר בפיצוי אלא בתכנית ל"הפעלה מחדש של העסקים".

הכלכלה בעזה, משותקת כמעט לחלוטין מעל שנתיים, ספגה מכה קשה בינואר האחרון: 1,135 מתקנים במגזר הפרטי ניזוקו, ביניהם 324 מפעלים.

לא ברור, מוסיף חמד, כיצד ניתן להפעיל מחדש את העסקים כאשר האיסור על העברת חומרי גלם לעזה עומד בעינו ואם המפעלים שניזוקו בצורה הקשה ביותר הם מפעלי מחצבים ומתכות. הקריאות בישראל כי חומרי גלם אלה מהווים איום על ישראל עדיין חזקות.

כך, בזמן שבישראל ממשיך להתקיים דיון ער – תקשורתית וממסדית, האם יש לחקור את הטענות בדבר פשעי מלחמה שנטענו בדו"ח גולדסטון, הולכת ונדחקת המלצה אחרת של הועדה – להסיר מיידית את הסגר על רצועת עזה ולאפשר מעבר חופשי של סחורות ובני אדם.

למרות קריאות האיחוד האירופי כי יש לדאוג לערבויות שיופסק "מעגל ההריסה והשיקום", כמו גם כספי השיקום הרבים שנאספו, רק 7% מהמפעלים בעזה פועלים היום, מדווח חמד, אלו שיכולים להשיג חומרי גלם ושאינם תלויים בשווקים מחוץ לעזה לצריכת מוצריהם.

פורסם בקטגוריה פיתוח כלכלי, תשתיות בעזה, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הפעלה מחדש?

  1. פינגבאק: סוער בעזה | Gaza Gateway | מידע ופרשנות על המעברים