התגייסות מדומה למען הלולבים

שמחה התערבבה בחשדות לקראת חג הסוכות, בעקבות ההודעה כי ישראל תאפשר יצוא לולבים מרצועת עזה. כיצד הפכה ה"ישות העוינת" לגורם לגיטימי לייבוא אד הוק? על פי הפרסומים, היה זה לחץ מאסיבי שהפעילו הסוחרים הישראלים, אשר חששו מירידה ברווחיהם, על השר לשירותי דת וזה הוביל לאישור מהיר שסיפק שר הביטחון. וכן, היו אלה שטענו ש"קנית לולב מעזה? תרמת שני שקלים לחמאס".

אלא שדווקא המסחר שלא דרך המעברים עם ישראל, הוא זה שמאפשר לממשלת חמאס להרוויח באמצעות המיסים שמוטלים על תנועה דרך כ- 600 מנהרות מתחת לגבול בין עזה למצרים. זה לא אמור היה להיות כך. במסגרת הסכם המעברים משנת 2005, התחייבה ישראל לאפשר יצוא של כ-400 משאיות ליום מרצועת עזה, בנוסף לתוצרת החקלאית העונתית. התחייבות זו לעולם לא קוימה והמרב אליו הגיע היצוא מעזה עמד על כ-70 משאיות ביום בלבד. ביוני 2007 נפסק באופן רשמי היצוא מעזה לישראל בעת שהאחרונה סגרה את מעבר קרני ובכך שיתקה את הכלכלה ברצועת עזה ותרמה לעליית שיעור האבטלה לכ-40%.   הוסבר שמדיניות זו דרושה, כדי להפעיל לחץ על תושבי עזה. בנסיבות הללו, הודעה על חידוש האפשרות ליצוא היתה אמורה להתקבל בברכה ברצועת עזה, גם אם ניתן לתהות, עד כמה האיסור על יצוא באמת דרוש אם ניתן להסירו בקלות יחסית כשהלחץ הצרכני בישראל גובר?

אולם, כשנשאלו מגדלי הלולבים ברצועת עזה, שחלקם איבדו את פרנסתם עם סגירתו של ערוץ הייצוא, הסתבר כי גם הפעם לא יהיה בסופו של דבר יצוא מעזה, וזאת משום שמשרד הביטחון לא חשב על כך שלאחר 27 חודשים של איסור על יצוא – דרושים יותר משלושה ימים כדי להיערך ולהכין את הלולבים ליצוא, כפי שמסביר כמאל אל-עכלוכ, סוחר בן 43 מדיר אל בלח:

"כולנו יודעים שהחג הוא ביום שישי וכבר התחילו לבנות את הסוכות, כלומר, אין מספיק זמן לכל התהליך. היקף הייצוא מעזה יכול לעמוד על 120 אלף ולכך נדרש זמן לחתוך, לאסוף, להכין ולארוז והזמן שנותר אינו מספיק לכל זה ולייצוא."

למרבה השמחה, עוד ניתן להחיות את המגזר החקלאי ברצועת עזה ולחדש קשרי מסחר בין עזה לישראל שהיו רווחיים לשני הצדדים. על מנת לעשות זאת, דרוש שינוי בתפיסתם של מקבלי החלטות בישראל ובכלל זה, הכרה בתועלת ההדדית שניתן להפיק מכך.

פורסם בקטגוריה יצוא מעזה, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.