כך מחנכים את עזה

דמיינו לעצמכם – 07:15 בבוקר, 40-60 ילדים נדחקים לכיתת בית ספר אחת לקראת יום לימודים חדש, רבים מהם ללא ציוד בסיסי כגון מחברות, ספרים וכלי כתיבה. התמונה חוזרת על עצמה בשעה 12:15 או אז מתחילה "משמרת שנייה" באותה כיתה, באותו בי"ס, עם אותה צפיפות ואותו מחסור (לא, זוהי לא ישראל בשנות ה- 50', זוהי רצועת עזה בשנת 2009.)

451,704 תלמידים ברצועת עזה החלו לפני כשבועיים שנת לימודים חדשה כשהם נאלצים להמשיך ולהתמודד, גם במסגרת הלימודית, עם תוצאות המלחמה והסגר שמטילה ישראל מזה 27 חודשים על רצועת עזה. מעל שנתיים מסרבת ישראל לאפשר העברת נייר לרצועת עזה (מלבד לבתי הספר של אונר"א) היות שנייר אינו נחשב "נחוץ לקיום הבסיסי של האוכלוסייה".

מערכת החינוך המוחלשת ממילא עקב הסגר, ספגה מהלומה קשה ביותר כאשר 280 בתי ספר וגנים ניזוקו במהלך המלחמה, מתוכם 18 בתי ספר אשר נהרסו כליל ואין כל אפשרות לבנות אותם מחדש – מסתבר שגם מלט וחומרי בנייה אינם נחוצים "לקיום הבסיסי של האוכלוסייה". כ-12,000 תלמידים שלמדו במבנים ההרוסים נאלצים לנדוד לבתי ספר חלופיים וכך עולה מספר התלמידים בחלק מהכיתות ליותר מ- 60 לכיתה. ממילא, כמעט 90% מ – 221 בתי הספר שמפעילה אונר"א בעזה ומעל 80% מ – 383 בתי הספר הממשלתיים, נאלצים לפעול בשיטת "משמרות" כדי להתמודד עם מספר התלמידים הגבוה.

המחסור בכיתות כה אקוטי עד כי בצפון רצועת עזה בלבד נדרש היה למצוא פתרון ל – 9,000 תלמידים מ – 15 בתי ספר שנפגעו. 4,000 מהם הושמו ב – 2 בתי ספר בלבד.

בראש הסחורות אותן ישראל אינה מאפשרת להעביר לרצועת עזה מצויים חומרי גלם המיועדים לשיקום הנזקים הכבדים של המלחמה, וביניהם בנייה ושיקום של בתי הספר שנהרסו ונפגעו. בשעה שמיליארדי דולרים שנועדו לשיקום רצועת עזה נותרים לא מנוצלים בשל המדיניות הישראלית, בוחרת ישראל בדרך מוזרה "לחנך" את עזה.

פורסם בקטגוריה תשתיות בעזה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.