ללא התפתחות, ללא שגשוג, ללא משבר הומניטארי

כאשר ביקרו לאחרונה בכירים מחו"ל אצל הנשיא פרס, הם הופתעו מהעדכון של כבוד הנשיא, שסיפר להם שבעצם אין בעיה הומניטארית ברצועת עזה – יש שם שפע של מזון, תרופות ומוצרים נוספים, פרט למחסור קטן במלט אבל אתם יודעים – חמאס רוצה מלט. הפער בין המידע הרב שברשותם, המעיד על מצב הומניטארי קשה ביותר, ובין עמדתו התקיפה של הנשיא היה כה גדול עד שהבכירים לא יכלו שלא לתהות האם יתכן והנשיא פשוט משקר.

האמת היא שמאז בחרה ישראל להטיל סגר כמעט הרמטי על רצועת עזה לפני 27 חודשים, היא מקפידה לחזור ולטעון כי אין משבר הומניטארי. היא עושה זאת גם בזמן שהיא מאפשרת רק ל – 25% מהסחורות הנחוצות לעבור לעזה (כ – 2,500 משאיות בחודש לעומת 10,400 קודם לסגר), היא עושה זאת גם בזמן שכ – 75% מאוכלוסיית עזה (יותר מ – 1.1 מיליון בני אדם) מוגדרים כ"חסרי בטחון תזונתי" ע"י גורמים בינ"ל והיא ממשיכה לטעון זאת גם בזמן שמעל 90% מהמים בעזה הוגדרו כבלתי ראויים לשתייה על פי ארגון הבריאות העולמי, בין היתר בשל מחסור בציוד הנחוץ לטיפול בהם כיאות.

אכן, הנשיא אינו משקר כשהוא טוען שיש בעזה כמויות מספיקות של מזון בסיסי – אורז, קמח ושמן למשל מסכימה ישראל להעביר, ובתנאי שלא מדובר במזון כגון שומשום, אבקת מיץ וציר בשר – שהם מעבר למה שנחוץ ל"קיום הבסיסי של האוכלוסייה".

גם חומרי גלם לתעשייה, נייר לספרי לימוד וחומרי בנייה לשיקום בתים מוגדרים ע"פ ישראל "מעבר לנחוץ לקיום הבסיסי של האוכלוסייה" ובשל זאת –  מעברם נאסר.

כתוצאה מכך, שני שליש מהאנשים ברצועת עזה – מיליון בני אדם – נאלצים להסתמך על תרומות מזון, 97% מהמפעלים משותקים, האבטלה עומדת על למעלה מ-40% והכלכלה המקומית קרסה עקב האיסור המתמשך על ייבוא חומרי גלם וייצוא סחורות מוגמרות.

נכון, הנשיא אינו משקר, אולם הוא מחסיר מידע חיוני על אודות המטרות של המדיניות הישראלית – להותיר את עזה מחוברת למכונת הנשמה בלבד, לאפשר העברה מינימאלית של סחורות למניעת רעב ולעשות כל שלאל ידה כדי למנוע את התפתחות הכלכלה.

פורסם בקטגוריה מעבר סחורות לעזה, פיתוח כלכלי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.