הכירו את Green Girls –  אסיל נג’אר, ע’ידאא קדיח ונאדין אבו רוק, שלוש נשים צעירות מח’וזאעה, ברצועת עזה, שהקימו בשלהי 2020 מיזם חקלאי עצמאי.

כמו רבות כמותן, שלוש הנשים סיימו לימודים אקדמיים ויצאו לשוק העבודה ברצועה, שמתאפיין עוד מלפני המגפה ביותר מ-80 אחוזי אבטלה בקרב צעירות עד גיל 30. לפני כחצי שנה, בעזרת סכום התחלתי צנוע שגייסו, שכרו הנשים שטח חקלאי קטן במזרח הרצועה, קנו זרעי חסה, אפונה וצנון, ועם סיוע של חברים ובני משפחה הפכו לעובדות אדמה. “תמיד חלמנו שתהיה לנו הכנסה משלנו, אבל בגלל המצב הכלכלי אנחנו יודעות שאין טעם לחכות לעבודה”, מספרת ע’ידאא קדיח. “הבנו שאנחנו חייבות ליזום”.

בסרטון הן מתארות את החסמים שמציבה בפניהן מדיניות הסגר הישראלית, המונעת תנועה לצרכי פיתוח עסקי ומקצועי ומגבילה יציאת סחורות וגישה לחומרים חיוניים לחקלאות. בנוסף, ריסוסים מהאוויר של קוטלי עשבים שמבצעת ישראל סמוך לגדר שבינה לבין עזה, ופלישות תכופות של הצבא לאזור החיץ והשדות הצמודים לו, גורמים נזקים והפסדים כבדים לסקטור החקלאי ברצועה.

למרות הקושי, אסיל, ע’ידאא ונאדין מאמינות בעסק שהקימו, וממשיכות לשאוף קדימה. הן מייחלות לימים שבהם יוכלו לא רק להרחיב את העסק אלא גם לחלוק את הצלחתן עם נשים נוספות.

לצפייה בסרט הקצר, “Green Girls”, כאן.