בחצי השנה האחרונה עבר ענף הטקסטיל בעזה מסלול כמו של רכבת הרים.

התפרצות הקורונה בעולם הניבה נחשול של הזמנות להכנת ציוד מגן. הייצור עלה במאות אחוזים, והענף קיבל הזדמנות נדירה להראות את היכולות והמקצועיות שלו. עם הזמן, ההזמנות שככו, ובתחילת אוגוסט התגלו מקרי הדבקה בקורונה בקרב הקהילה, שבעקבותיהם הטילו הרשויות ברצועה מגבלות תנועה בתוך הרצועה. נכון להיום, רבים עדיין מתקשים להגיע למקומות העבודה בגלל הגבלות על מספר העובדים במפעלים, שעות העבודה והגבלות על תנועה בין המחוזות ברצועה, ועובדים רבים איבדו את מקור פרנסתם.

בסרטון חדש שהפקנו בעזה, חוסני שחאדה, הבעלים של מפעל הלבשה ‘חסנקו’, ורזק מוחמד אלמדהון, הבעלים של מפעל “נור אלבהאא”, מתארים את מצב הענף בתקופה האחרונה. מאז מרץ, ישראל הידקה אף יותר הגבלות על תנועה דרך מעבר ארז, בין היתר של אנשי עסקים. “כבר חודשים לא נכנסנו לישראל, לא נפגשנו עם סוחרים ובעלי חברות ישראליות להחלפת רעיונות ולסגירת עסקאות”, אומר אלמדהון. “זה משפיע לרעה על העבודה שלנו”.

בעת הזאת, כשתעשיות חזקות בהרבה מאלה שברצועה בסכנת קריסה, לענפי תעשיה בעזה חסרה רשת ביטחון כלכלית, בעקבות שנים של סגר ישראלי חונק, מה שמחמיר את ההשלכות המיידיות של המצב על תנאי חייהם של תושבים.

עכשיו, אף יותר מתמיד, על ישראל להסיר מגבלות שבולמות פעילות כלכלית, לאפשר לסחורות, יצרנים ואנשים עסקים לנוע, ולאפשר קשר רצוף עם שווקים ושותפים עסקיים בגדה ובישראל; אלה מהווים תנאים מוקדמים לפיתוח כלכלי בר קיימא. הגיע הזמן להסיר את הסגר.

תחקיר והפקה: מוחמד עזאיזה
צילום ועריכה: אסמאא ח’אלידי

לצפייה בסרט הקצר, “תעשיית הטקסטיל בעזה תחת סגר כפול”, כאן.