העדכונים מסודרים מהאחרון לראשון, אוגוסט 5-8:

יום שני, 8 באוגוסט, 15:00

תושבי עזה התעוררו היום למציאות מוכרת של חורבן, מצוקה כלכלית עמוקה וטראומה מתמשכת שרק הוחמרו בעקבות המתקפה האחרונה על הרצועה. בישראל ממהרים להכריז על חזרה לשגרה אך בעזה, השגרה היא המתנה מתוחה למתקפה הבאה.

על פי משרד הבריאות בעזה, 44 אנשים נהרגו בעזה במהלך המתקפה, מתוכם 15 ילדים, ונפצעו 360 אנשים. משרד השיכון בעזה פרסם כי נחרבו כ-18 יחידות דיור וניזוקו בסך הכל 1,675 יחידות, מתוכן 71 כבר אינן בטוחות למגורים. עשרות משפחות נעקרו מבתיהן.

מעבר ארז, שנסגר על ידי ישראל כבר ב-2 באוגוסט, נפתח היום ליציאה מעזה אך רק עבור זרים (עובדי ארגוני סיוע, עיתונאים, וכו’), פלסטינים בעלי אזרחות ישראלית, חולים ומלוויהם. הכניסה לעזה הותרה כרגיל. יציאת פועלים וסוחרים לפרנסה בישראל עדיין חסומה, ונמנעת גם תנועה לצרכים הומניטריים שאינם טיפול רפואי.

מעבר כרם שלום, שסגור אף הוא מאז שבוע שעבר, נפתח היום במתכונת חלקית להכנסה של דלק לתחנת הכוח, סיוע הומניטרי, מזון ומספוא. ישראל עדיין חוסמת יציאת סחורות מהרצועה, וההפסדים לחקלאים וסוחרים ממשיכים לטפס. זאת בשוק עבודה שסובל משיעור אבטלה של כ-50% ומשכורת חודשית ממוצעת של פחות מ-700 ש”ח במגזר הפרטי.

הרשויות ברצועה פתחו היום את הגישה לים בעזה ודייגים חזרו אל “מרחב הדיג” שאוכפת ישראל. בשל סגירת כרם שלום, נמנעת כבר שבוע יציאה של דגים מעזה לשיווק מחוצה לה, בהפסד עצום לסוחרי דגים ברצועה. הם ואחרים מחכים שישראל תתיר מחדש את יציאת סחורותיהם לשיווק.

 

יום ראשון, 7 באוגוסט, 18:00

ארגוני זכויות האדם “גישה”, “עדאלה”, “רופאים לזכויות אדם – ישראל” ו”מרכז אל-מיזאן” (בעזה) שיגרו היום פנייה בהולה לשר הביטחון, בני גנץ, היועצת המשפטית לממשלה, עו”ד גבי בהרב-מיארה ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, רסאן עליאן, בדרישה כי יפעלו להפסקה מידית של ההרג והפגיעה באוכלוסייה האזרחית ברצועה ויפתחו את המעברים ארז וכרם שלום. זאת על מנת שתתאפשר לפחות כניסה ויציאה במקרים ובצרכים הומניטריים, כולל יציאת חולים לטיפולים רפואיים דחופים מחוץ לרצועה וכן הכנסה לעזה של כל הסחורות החיוניות לתושביה. הארגונים הדגישו בפנייתם כי התנהלותה של ישראל “מעלה חשד רציני להפרה בוטה של דיני הלחימה שעלולה להגיע לכדי פשעי מלחמה”. למידע נוסף, כאן.

 

יום ראשון, 7 באוגוסט, 11:30

  • מעבר כרם שלום סגור על ידי ישראל לתנועת סחורות מאז ה-2.8.
  • מעבר ארז סגור מה-2.8 לתנועת אנשים, אין אפילו יציאת חולים אנושים באמבולנסים “גב אל גב”, כפי שהיה בשבוע שעבר.
  • תחנת הכוח בעזה הושבתה בשל מחסור בדלק. אספקת החשמל עומדת על פחות מ-20% מהצורך, לפי החברה לחלוקת חשמל.
  • מחסור החשמל פוגע קשות במגוון מוסדות ושירותים ברצועה, כולל בפעילותם של בתי חולים ומתקני מים וטיפול בשפכים.
  • על פי האו”ם, עד אתמול בשעות הצהריים ניזוקו 650 יחידות דיור ברצועה. למידע נוסף, כאן.

 

יום שבת, 6 באוגוסט, 16:30

הפגיעה באספקת החשמל עקב סגירת המעברים עם עזה בידי ישראל מאז יום ג’ (2 באוגוסט) מסכנת מחלקות חיוניות בבתי חולים ברצועה, בהן טיפול נמרץ, דיאליזה ועוד. משרד הבריאות בעזה מזהיר כי “החלה ספירה לאחור להפסקת שירותי הבריאות תוך 72 שעות”.

גישה חוזר וקורא לישראל לפעול בהתאם לחובתה החוקית כלפי האוכלוסייה האזרחית ברצועה, לאפשר גישה לכל הנחוץ לחייהם של התושבים, כולל דלקים, תרופות וציוד רפואי ולאפשר יציאה מידית של חולים הזקוקים לטיפולים מצילי חיים מחוצה לה, בהם נפגעי ההתקפה הנוכחית.

 

יום שבת, 6 באוגוסט, 15:00

רשות המים בעיריות החוף בעזה הזהירה מפני ההשלכות הקשות של החמרת משבר החשמל על פעילותם של מתקני מים ותברואה ברחבי הרצועה, במיוחד לאור השבתת תחנת הכוח והמחסור בדלק הנחוץ להפעלת גנרטורים לגיבוי מערכות המים והביוב. תזכורת לנזק שנגרם למערכות אלה מאז מאי 2021, כאן.

רשות המים קראה לאו”ם ולארגוני סיוע הומניטריים להתערב בדחיפות במטרה לספק דלק לרצועה כדי להקל על משבר החשמל המחמיר ולאפשר לה ולעיריות בעזה להמשיך ולטפל בצרכים החיוניים של התושבים ולמנוע אסון בריאותי, סביבתי והומניטרי נוסף.

 

יום שבת, 6 באוגוסט, 11:00

על פי פרסום תחנת הכוח בעזה, בעקבות המתקפה הישראלית וסגירת המעברים, התחנה תושבת לחלוטין היום (6.8) בשעה 12 בצהריים. עם השבתת התחנה, אספקת החשמל הזמינה בעזה תרד ל-120 מגה-ואט בלבד, אל מול צורך ממשי של 500 מגה-ואט בימות הקיץ. חלוקת החשמל לבתים תרד עתה ל-4 שעות חשמל/12 שעות נתק.

ישראל מחויבת חוקית לאפשר מעבר סדיר של סחורות ולהבטיח גישה לאספקה חיונית עבור תושבי רצועת עזה, ועליה לעשות זאת מיד. אספקת החשמל לתושבים רחוקה מלהספיק גם ככה, ותלויה בגישה לדלקים. פגיעה נוספת תעמיד חיים נוספים בסכנה.

 

יום שישי, 5 באוגוסט, 19:00

שוב ישראל תוקפת ברצועת עזה, שם כלואים שני מליון בני אדם, מחציתם ילדים, שטרם ניתנה להם הזדמנות להתאושש מחורבן המתקפות הקודמות, כמו גם מ-15 שנות סגר מחניק ובלתי חוקי שישראל ממשיכה לאכוף. האוכלוסייה האזרחית מותשת, אחוזת אימה וחסרת הגנות. די!