מטען העגבניות שיצאו היום. צילום: גישה
מטען העגבניות שיצאו היום. צילום: גישה

לראשונה מאז 2007, חקלאי עזה מוכרים סחורה באורח סדיר בישראל. שתי משאיות יצאו הבוקר מרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום אל דרום ישראל, נושאות כ-25 טונות של עגבניות וחצילים. ביום ראשון צפויות לצאת משאיות נוספות.

ישראל אישרה בעבר, בשני מקרים חריגים, מכירה של לולבים מעזה בישראל, בתגובה למחסור זמני. בדומה, האישור הנוכחי ניתן כדי לספק ירקות למגזר היהודי-דתי בישראל במהלך שנת השמיטה.

בחודשים האחרונים ישראל החלה בנסיגה הדרגתית ומהוססת של כמה מהמגבלות על הוצאת סחורות מהרצועה, שעד אז התאפשרה רק לשווקים בחו”ל. בנובמבר 2014 אושר, לראשונה מאז הטלת הסגר, שיווק סחורה חקלאית מעזה בגדה, ולאחר מכן אושר גם שיווק דגים ופירות ים ואחר כך מוצרי עץ וטקסטיל.

הסחורה החקלאית תצא בימי ראשון, שלישי וחמישי, בדומה לזמני יציאת הסחורה החקלאית מעזה לגדה. לעת עתה, מאושרת יציאת 27 טונות ביום של עגבניות ו-5.5 טונות חצילים ביום. טרם אושרה יציאתם של מלפפונים וקישואים. שלושה סוחרים אחראים לסחורה שיצאה היום.

במהלך השבוע, 17 סוחרים שלחו דגימות של הסחורה שלהם לבדיקות פיטו-סניטריות בישראל, ושילמו על כך כ-20 אלף שקלים. מתוכם, 15 קיבלו אישור למכור את סחורתם בישראל, אולם רק השלושה הספיקו להכין די סחורה להיום.

לפני הטלת הסגר על הרצועה ב-2007, כ-85 אחוז מהמוצרים שיצאו מעזה נמכרו בגדה ובישראל. במשך שנים ישראל היתה השוק העיקרי של הסוחרים ברצועה, וסוחרים מעזה מכרו בה ירקות ופירות, ריהוט וטקסטיל.

ארגון גישה מברך על הצעד הראשון הזה, של פתיחתו מחדש של חלק מהשוק הישראלי לחקלאי עזה. הדבר חיוני לאישוש כלכלת הרצועה, שהיא מטרה משותפת לכלל תושבי האזור. יש לקוות שזאת התחלה של מסחר מקיף יותר, רב-ענפי ובלתי מוגבל, שאינו קצוב לתקופת זמן.

שרי בשי, מייסדת “גישה”, התראיינה אתמול לתוכנית רצועת הביטחון בגלי צה”ל, לרגל שיווק התוצרת החקלאית בישראל: “הצורך של מדינת ישראל לא מוגבל לשנת שמיטה. בעבר מדינת ישראל ורצועת עזה סחרו בהצלחה רבה, ואין שום סיבה בעולם שלא לאפשר הרחבה הרבה יותר מסיבית של השיווק”. להאזנה לראיון המלא לחצו כאן.