יום ד’, 26 במאי, 2021:  לפי מידע שהתקבל בגישה, החל מאתמול (25.5) ישראל מאפשרת פתיחה חלקית בלבד של המעברים בינה לבין רצועת עזה. ישראל ממשיכה לאסור על כל יציאת סחורות מעזה, ומונעת כניסת דלקים לתחנת הכוח, דבר שפוגע באספקת החשמל הכוללת לתושבים ומשליך על תפקודן של תשתיות אזרחיות. בהודעת מתפ”ש נכתב כי תתאפשר בארז יציאה לטיפולים מצילי חיים בגדה ובישראל, אך לגישה נודע כי במעבר התאפשרה אתמול רק יציאה דחופה של אמבולנסים, וחולת סרטן שהגיעה למעבר בתקווה לצאת לטיפול מציל-חיים הוחזרה על עקבותיה.

דרך כרם שלום נכנסו אתמול כ-200 משאיות נושאות ציוד רפואי, תרופות ומוצרי מזון, מזון לבע”ח ודלקים לשימוש המגזר הפרטי, כמות שרחוקה מלענות על הצורך גם בשגרה, ובוודאי שלאחר שכמעט ולא נכנסה סחורה לרצועה מאז ה-11.5. ישראל ממסגרת את מדיניותה במעברים לרצועה כ”מענה הומניטרי בסיסי”, אולם הפתיחה החלקית אינה מספקת אף את הצרכים הקריטיים והמיידיים של תושבי הרצועה, הסובלים ממחסור אנוש במים וחשמל ועשרות אלפים מהם עקורים מבתיהם. לתנאים אלה מתווספת סכנה גדולה מתמיד של התפשטות נגיף הקורונה. ההגבלות הנוכחיות עומדות לא רק בניגוד מוחלט לחובותיה של ישראל ככוח כובש, אלא אף מהוות ניצול לרעה של שליטתה במעברים לרצועת עזה.

נזקי סבב הלחימה האחרון מתווספים על המחסור האקוטי בתשתיות אזרחיות ברצועה, שהיה עוד לפני הלחימה, וזאת בשל הסגר החמור והבלתי חוקי שישראל כופה על עזה במשך שנים, בין היתר במטרה המוצהרת לבדל ולנתק את הרצועה מהמרחב הפלסטיני. אלה דרדרו מאוד את כלכלתה ופגעו בתנאי החיים של התושבים החיים תחת כיבוש ישראלי. ממרץ 2020, ישראל ניצלה את החשש מפני מגפת הקורונה כדי להחריף עוד יותר את הסגר הבלתי חוקי ממילא שהיא משיתה על הרצועה.

לפי הודעת מתפ”ש, ישראל תתיר לדייגים לצאת שוב לים, לאחר שבועיים של איסור גורף, אך רק למרחק זעום של שישה מייל ימי מהחוף. ההגבלות שישראל משיתה על מרחב הדיג משמשות אותה תדיר כאמצעי של ענישה קולקטיבית בלתי חוקית של מגזר שלם על מעשים שאינם בשליטתו. אחרי שבועיים שבהם ישראל סגרה את מרחב הדיג לחלוטין, החלטתה לאפשר יציאה מוגבלת מאד לים היא המשך של הפגיעה החמורה בפרנסתו של אחד הענפים המאותגרים בעזה ובביטחון התזונתי של כלל האוכלוסייה.

בהתנהלותה הנוכחית, ישראל לא רק ממשיכה להפר את חובותיה החוקיות והמוסריות כלפי תושבי עזה, החיים תחת שליטתה, אלא אף חוסמת בפניהם את היכולת לבנות מחדש את חייהם. גישה קורא לישראל לפתוח לאלתר את המעברים, להסיר הגבלות על דייגים במרחב הימי ולאפשר תנועת אנשים וסחורות על פי הנחוץ לתושבים. כל התניה של הסרת הגבלות בהתקדמות פוליטית – פסולה ואסורה מכל.