מעבר כרם שלום. צילום: גישה
מעבר כרם שלום. צילום: גישה

אמש בשעות הערב המאוחרות הודיעו הרשויות בעזה שארבעה בני משפחה החיים ברצועה נמצאו חיוביים לנגיף קורונה. אלה מקרי ההידבקות הקהילתית הראשונים שאובחנו ברצועה מאז החלה מתפשטת המגפה בעולם. עד כה כל המקרים שאותרו ברצועה היו מבין הנכנסים דרך המעברים ארז ורפיח, כאשר תנועה כזאת התאפשרה. כל הנכנסים לרצועה עוברים מיד למתקן בידוד ממשלתי למשך שלושה שבועות.

בשל הממצאים הכריזו הרשויות בעזה על עוצר מלא: כל התושבים התבקשו שלא לצאת את הבתים למשך 48 שעות, שיוקדשו לבדיקה אפידמיולוגית. כל מי שחש בסימפטומים אופייניים למחלת הקורונה התבקש לדווח למשרד הבריאות ולהקפיד על בידוד. בתי ספר, מקומות העבודה, אתרי התפילה ובתי המסחר כולם סגורים. התנועה במעברים – ארז לאנשים, כרם שלום לסחורות – נעצרה כליל. מעבר רפיח למצרים ממילא סגור רוב הימים. חרף הצעדים, נמסר כי השליח הקטארי מוחמד אל-עמאדי ייכנס הערב לרצועת עזה עם כספי התמיכה ברבבות משפחות בעזה. עוד פורסם כי הרשויות בעזה פנו לארגון הבריאות העולמי בבקשה לסיוע בציוד רפואי.

התפתחות מדאיגה מאוד זאת מגיעה על רקע הסלמה, שבמהלכה נקטה ישראל בשורה של פעולות ענישה גורפות, קולקטיביות, שמוסגרו כתגובה לבלוני התבערה שהופרחו מעזה וגרמו לנזקים כבדים לרכוש בשדות היישובים הישראליים הסמוכים לגדר: מאז 11.8 ישראל אוסרת כניסת חומרי בניין; למחרת, ב-12.8, צמצמה את מרחב הדיג מ-15 ל-8 מייל ימי; מאז 13.8 ישראל חוסמת כניסת דלקים דרך מעבר כרם שלום, ומ-16.8 היא אוסרת על יציאת דייגים לים. כתוצאה מעצירת הדלקים, מ-18.8 מושבתת תחנת הכוח היחידה ברצועה, מה שהביא להקטנה משמעותית באספקת החשמל, שירדה רק לארבע שעות רצופות, שאחריהן עד 16 שעות נתק, ובסך הכל לא יותר משש שעות חשמל ביממה. מיום ראשון 23.8, ישראל מונעת כניסת כל הסחורות דרך מעבר כרם שלום פרט למזון ולתרופות.

בלי קשר למידע החדש, ובוודאי שלאורו, על ישראל לבטל מיד את כל צעדי הענישה, לאפשר לאלתר כניסה של דלק, מזון, מוצרים חיוניים וכל הנחוץ לקיום הכלכלה המרבית. עליה להבטיח שלרשות הרשויות בעזה כל האמצעים הנחוצים לשמירה על בריאות התושבים. כפי שצוין שוב ושוב עם התפשטות המגפה, בעקבות שנים רבות של סגר ישראלי, תשתית מערכת הבריאות ברצועה, כמו גם תשתיות אחרות, לא בנויות להתמודד עם התפרצות רחבה של קורונה ותושבים רבים עלולים לעמוד בסכנה מידית בלי האמצעים לטפל בהם. על ישראל להיערך לקראת תסריט כזה ולפרסם את תוכניתה להתמודדות עם התפתחות כזאת.