תעשיית הרהיטים בעזה, לה אכן פוטנציאל צמיחה ניכר, נמצאת כרגע במשבר קשה
תעשיית הרהיטים בעזה, לה אכן פוטנציאל צמיחה ניכר, נמצאת כרגע במשבר קשה. צילום: גישה

לראשונה מאז 2007, ישראל תאפשר שיווק של ברזל, ריהוט וטקסטיל מרצועת עזה בשטחה. כך מסר לעיתונות מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש), הגוף שאחראי על הסדרת היחסים האזרחיים בין ישראל לפלסטינים. לפי הידיעה, השיווק יחל ב-7 באוקטובר, עוד כשבועיים וחצי.

מתפ”ש הסביר כי מטרת המהלך היא “שיפור הכלכלה ברצועה וצמצום האבטלה בעזה”, שעמדה על 41.5 אחוזים ברבעון השני של 2015.

במרץ השנה אישרה ישראל שיווק מסוים של עגבניות וחצילים מרצועת עזה בשטחי ישראל, לציבורים שמקיימים את שנת השמיטה בלבד. בסוף 2014 אישרה ישראל גם שיווק סחורה חקלאית, ריהוט וטקסטיל מעזה בגדה המערבית.

מתפ”ש, כמו רבים בצמרת הביטחונית בישראל, מסכים שכלכלה משגשגת ברצועת עזה חיונית ליציבות באזור. שיווק סחורה מעזה בישראל הוא תנאי לשיקום הכלכלה הזאת. אלא ששיווק שני סוגי ירקות לזמן ולשוק מוגבלים, רחוק מלספק. ולמרות מחסור בירקות בשוק הישראלי בימים אלה, העדיף משרד החקלאות לעודד יבוא מאירופה ולא מעזה השכנה.

תעשיית הרהיטים בעזה, לה אכן פוטנציאל צמיחה ניכר, נמצאת כרגע במשבר קשה מכיוון שישראל אוסרת על יצרניה לרכוש את חומר הגלם הבסיסי ביותר – קורות עץ בעובי של סנטימטר ומעלה.

ברצועה ענפים יצרניים רבים שמשתוקקים לשווק גם לישראל. שיווק כזה, מסכימים כולם, הוא אינטרס משותף וחיובי. עד שלא יינתנו לשוק האזרחי היצרני בעזה התנאים הבסיסיים ביותר לקיים את עצמו, הבטחות בדבר שיווק כמחולל שיפור עלולות להתברר כהבטחות שווא.