אין צורך במברק שהודלף לויקיליקס כדי לדעת שמדיניות ישראל כלפי עזה כללה בשנים האחרונות לוחמה כלכלית; מאמר שפורסם אתמול באתר NRG מבטא מדיניות זו שוב עבור כל מי שטרם הבחין.

במאמר מצוטט מברק שנכתב על ידי גורמים בשגרירות האמריקאית בתל אביב. אם אין די בכך, המדינה מצהירה דבר זהה במסמכים רשמיים שהוגשו לבג”ץ. המסר ברור: לדחוק את כלכלת עזה אל סף תהום, מבלי לחצות אותו. אך כיצד יודעים מתי עוברים את הסף? גיא זוהר שאל את אותה השאלה בתכנית “היום שהיה” בערוץ 10 אתמול.

והנה עובדה נוספת שאיננה סוד, אך נראה שלא חדרה את התודעה. מוכנים? הסגר לא הסתיים, וגם לא ההגבלות המשתקות את חיי הכלכלה, דהיינו האיסור על ייצוא, על הכנסת חומרי בנייה ועל תנועת אנשים.

מקרה לדוגמה: השבוע דווח בעיתון ג’רוזלם פוסט שהמסחר בפירות מישראל לעזה עלה ב-25% ב-2010, מה שהפך את שוק הפירות בעזה לשווה ערך לשווקים בהולנד, בצרפת ובספרד. בדיווח הציעו שזוהי אינדיקציה לתחייה המחודשת של הכלכלה בעזה. ידוע היטב שישראל התירה הכנסת מוצרים חקלאיים לעזה על מנת לסייע לחקלאים ישראלים להפטר מתוצרת עודפת – זה מה שהפך את פרי הקיווי ממותרות בשבוע אחד, לזמין לכל כיס במשנהו – בטרם הותרה הכנסת סחורות אזרחיות לעזה באופן סדיר יותר, החל מהקיץ האחרון. יו”ר איגוד מגדלי הפירות הישראלי, אילן אשל, אמר זאת במאמר בג’רוזלם פוסט.

שלא כמו בהולנד, בצרפת ובספרד, חקלאים בעזה מנועים מלמכור את רוב תוצרתם מחוץ לרצועה, מפני שישראל לא מאפשרת הוצאת הסחורה דרך המעברים.  בנוסף, במאמר שכחו לציין את ההפסדים האדירים למגזר החקלאי בעזה במהלך השנים האחרונות, כששינוע תשומות למגזר הוגבל ואיסור על ייצוא צימק את הרווחים של משפחות החקלאים בעזה, שמהוות 25% מהאוכלוסייה ברצועה. מאז נובמבר האחרון ישראל מתירה ייצוא מוגבל, המטיב עם חלק קטן מהמגזר החקלאי – רק שלושה סוגי מוצרים מותרים לייצוא עד כה – פרחי ציפורן, תותים ופלפלים – בקצב של כארבע משאיות ליום, לעומת 70 משאיות שיצאו בכל יום בתקופה שלפני הסגר.

במאמר גם לא ציינו שהגבלות התנועה באזורי החיץ ברצועה מנעו גישה לכ- 35% מהאדמות החקלאיות של עזה, מה שמקשה על חקלאים לעבד את תוצרתם. לכך יש להוסיף את ההרס שנגרם לאדמות החקלאיות ולתשתיות במהלך מבצע “עופרת יצוקה”, נזק שלא שוקם כתוצאה ממניעת הגישה אליהן.

אם אנו רוצים שעזה תהיה יותר מאשר פח האשפה למוצרי צריכה ישראליים ואם אנו מעוניינים שהגדילה במסחר באמת תטיב “עם שני הצדדים”, כדברי היו”ר אשל, יש לנקוט צעדים של ממש לסיום הסגר. זוהי הדרך היחידה והאמיתית לעצירת הלוחמה הכלכלית.