על ישראל לחדול מירי בלתי-מידתי ובלתי חוקי על האוכלוסייה בעזה ועל תשתיות ומבנים אזרחיים ולהימנע מפגיעה נוספת בשני מיליון התושבים והתושבות, מחציתם ילדים, שחיים תחת שליטתה ברצועה

יום א’ 16 במאי 2021: מזה שבוע, רצועת עזה נמצאת תחת מתקפה אווירית מצד מדינת ישראל, הגורמת לאבדות רבות בנפש, עוקרת אלפי תושבים מבתיהם, ופוגעת בתשתיות אזרחיות חיוניות. לצד כל זאת, סגרה ישראל את המעברים היבשתיים למעבר אנשים וסחורות בין ישראל לרצועת עזה, ובכך היא מונעת את יציאתם של חולים הזקוקים לטיפולים מצילי חיים בישראל ובגדה המערבית ואת כניסתן של סחורות הומניטריות, ביניהן דלקים, החיוניות לתפקוד הבסיסי ביותר, בין היתר, של בתי החולים, מערכות הביוב והמים ומשקי הבית.

נכון לעכשיו, שישה מקווי החשמל הישירים מישראל ניזוקו והאספקה עומדת על פחות מרבע הצריכה ערב הלחימה. החברה לחלוקת חשמל בעזה, מסרה כי ההתקפות הרסו עשרות תשתיות ומתקנים חיוניים ואספקת החשמל עומדת לחדול לחלוטין. החברה קראה לישראל לתקן את המתקנים שניזוקו בצד הישראלי. משרד הבריאות בעזה התריע כי ניתוקים באספקת החשמל במתקנים רפואיים עלולים לגרום לנזק לציוד רפואי חיוני. בנוסף, המחסור בדלק עקב סגירת מעבר כרם שלום ביום ג’ (11.5) מסכן את פעילותה של תחנת הכוח המקומית. אנו כבר עדים לפגיעה קשה באספקת החשמל לתושבים ולשרשרת של פגיעות בתשתיות חיוניות וביניהן מערכות המים והביוב.

נכון לבוקר זה, כ-22,000 עקורים מצאו מקלט בבתי הספר של אונר”א ולאור אחוז המחוסנים הנמוך באוכלוסייה (כ-1%) הצפיפות מעלה חשש נוסף לבריאות הציבור, בעיקר בהקשר של התפשטות נגיף הקורונה. ראוי לציין כי כבר ערב הלחימה היו בתי החולים ברצועה תחת עומס אדיר בשל התפשטות הנגיף. לפי משרד הבריאות הפלסטיני בעזה, מאז יום ג’ לא התאפשרה בארז תנועה אפילו במקרים הומניטריים חריגים. דובר המשרד קרא לישראל לפתוח את המעברים ולאפשר כניסת ציוד רפואי וצוותים רפואיים לרצועה, כמו גם לאפשר לחולים מעזה לצאת, מכיוון שבתי החולים, הפועלים כולם במצב חירום, בתפוסה מלאה. מניעת כניסה ויציאה של אנשים לצרכים הומניטריים דחופים מסכנת את חייהם של חולים ופצועים רבים הזקוקים לטיפולים מצילי חיים.

בפנייה בהולה ששיגרו גישה, עדאלה ורופאים לזכויות אדם ברביעי האחרון, לשר הביטחון, היועץ המשפטי לממשלה והפרקליט הצבאי הראשי, התרענו כי הירי המכוון והבלתי מידתי לעבר אזרחים, מבנים ותשתיות אזרחיים אסור מכל, ומעלה חשד להפרה בוטה של דיני הלחימה המגיעה לכדי פשעי מלחמה. בחמישי האחרון (13.5) שלח גישה עם עוד 10 ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית, פנייה בהולה נוספת לשר הביטחון, היועץ המשפטי לממשלה ומתאם פעולות הממשלה בשטחים בדרישה להפוך את ההחלטות על סגירת המעברים, ולאפשר למצער תנועת אנשים לצרכים הומניטריים, ותנועת סחורות חיוניות.

 גישה קורא לישראל לחדול מההרג וההרס ברצועת עזה, לפתוח לאלתר את המעברים ולדאוג לצרכים ההומניטריים הבסיסיים שישראל מחויבת לספק על פי דין. הפרת דיני הלחימה על ידי הצד שמנגד אינה מצדיקה או מכשירה את הפרת חובותיה כלפי האוכלוסייה בעזה, שתחת כיבושה. ישראל מחויבת לפעול במסגרת הדין הבינלאומי ולהגן על זכויות תושבי הרצועה גם במצב מלחמה.