1.	במהלך ההיסטוריה, בשטח "פלסטין המנדטורית" - שהיום מחולק לרצועת עזה, לגדה המערבית ולישראל -  היה חופש תנועה כמעט מלא
1. במהלך ההיסטוריה, בשטח "פלסטין המנדטורית" - שהיום מחולק לרצועת עזה, לגדה המערבית ולישראל - היה חופש תנועה כמעט מלא

בהסכם הפסקת האש בין חמאס לישראל דובר על כך שיסוכמו “הקלות במעבר אנשים וסחורות במעברים”. אנו מקווים כי ההסדר החדש יכבד את זכויותיהם של תושבים פלסטיניים לנוע בין רצועת עזה לגדה המערבית, בכפוף לבדיקות ביטחוניות פרטניות. להלן 10 עובדות על החיבור בין עזה, הגדה המערבית וישראל:

1. במהלך ההיסטוריה, בשטח “פלסטין המנדטורית” – שהיום מחולק לרצועת עזה, לגדה המערבית ולישראל – היה חופש תנועה כמעט מלא, פרט לשנים שבין 1949 ל-1967. בשנות ה-90′ ישראל החלה להגביל מעבר זה.

2. מדי חודש, ישראל מאפשרת כ-4,000 כניסות של פלסטינים מעזה לגדה המערבית ולישראל דרך מעבר ארז. בחודש ספטמבר 2000, מספר זה עמד על למעלה מחצי מיליון כניסות.

3. רצועת עזה והגדה המערבית הוכרו כיחידה טריטוריאלית אחת במסגרת הסכמי אוסלו, אשר נחתמו על ידי ישראל ואש”ף, כאשר ארה”ב ורוסיה חתמו כעדות. דיני זכויות האדם הבינלאומיים מגנים על זכותם של תושבים פלסטיניים לנוע בתוך השטח הפלסטיני, וכן לבחור בתוכו את מקום מגוריהם.

4. פלסטינים תושבי רצועת עזה והגדה המערבית רשומים במרשם אוכלוסין שמנוהל על ידי ישראל. כאשר ילד פלסטיני נולד, בעיר עזה או ברמאללה, הרשות הפלסטינית מעדכנת את הצבא הישראלי, שמאשר הנפקת מספרי תעודת זהות.

5. מאז השתלטות חמאס על מנגנוני הבטחון בעזה ביוני 2007, קיימות שתי ממשלות פלסטיניות, אחת בגדה ואחת בעזה. תיאום מעבר אנשים וסחורות בין עזה לישראל נעשה על ידי הממשלה שיושבת ברמאללה ושעדיין מעסיקה פקידים ברצועת עזה.

6. בין הים התיכון לבין גדות נהר ירדן, חיים למעלה מחמישה מיליון פלסטינים שמקיימים קשרי משפחה בישראל, עזה והגדה המערבית. ההסדרים הקיימים מאפשרים ביקורי משפחות בין עזה, ישראל והגדה רק במקרים הומניטריים וכן מאפשרים לאזרחי ישראל ולתושבי הגדה המערבית, הנשואים לתושבי עזה, להתגורר עם בני זוגם בעזה. פרט לחריגים, ישראל אינה מאפשרת לתושבי עזה להתאחד עם בני זוגם בישראל או בגדה המערבית.

7. בנוסף להיתרים למעבר כללי דרך ארז, ישראל נתנה היתרים לכ-12,000 תושבי עזה מדי חודש לנוע בין עזה לגדה באמצעות “המעבר הבטוח” שהופעל בין 1999 ל-2000.

8. לפני שישראל אסרה על שיווק סחורות מעזה בישראל ובגדה ביוני 2007, למעלה 85% מהסחורות שיצאו מעזה – שווקו שם, כשהרוב שווק בישראל.

9. החברה האזרחית הפלסטינית פועלת הן בעזה והן בגדה המערבית, כאשר הארגונים הגדולים מקיימים סניפים בשני חלקי השטח.

10. בשנת 1998, לפני שהוטל איסור על מעבר סטודנטים מעזה לגדה, כאלף סטודנטים מעזה למדו באוניברסיטאות בגדה המערבית, לרבות במקצועות שאינם זמינים בעזה. כיום, נאסר על סטודנטים תושבי עזה לעבור לגדה המערבית לצורך לימודי השכלה גבוהה, אך מותר להם, בנסיבות מסוימות, לעבור לגדה לצורך השתלמויות קצרות מועד, וזאת במסגרת “מדיניות הבידול“.