יעלון. צילום: ukinisrael, Flickr. CC BY-NC 2.025 בדצמבר, 2013. שר הביטחון משה יעלון הורה על סגירת מעבר כרם שלום, השער היחיד לכניסה וליציאה של סחורות אל הרצועה וממנה. קצין בפיקוד דרום צוטט ב"וואלה!" אומר כי סגירת מעבר כרם שלום היא "מנוף כלכלי חזק" וכי "תוך יממה נראה איך המחסור בגז משפיע על עזה". לדבריו, "ישראל רוצה להעביר מסר קשה לחמאס ולכן מעבר כרם שלום לא ייפתח בימים הקרובים".

יעלון אמר רק לאחרונה כי "מי שמדבר על שלום ודו קיום צריך לדבר על בנייה, על פריחה, על כלכלה ולא על הרס שמביא לזה שמרצועת עזה יורים בסוף רקטות". סגירת כרם שלום מונעת היום, בין היתר, כניסה מיועדת של מיליון ליטר סולר ו-200 טון גז בישול.

בהזדמנות אחרת אמר שר הביטחון כי "חמאס יכול היה לקבל החלטה לגדל ולייצא תותים, ולא לייצר ולייצא רקטות וטילים". היום ומחר אמורים היו לצאת מעזה 16 טונות של תותים למערב אירופה.

ישראל זכאית ומחויבת להגן על אזרחיה, אבל אם סגירת מעבר כרם שלום היא אכן, כפי שמשתמע מדברי אותו קצין, צעד ענישתי, כדאי להזכיר שמדיניות זו פוגעת בעיקר באזרחים שלא קשורים בתקריות אלימות. וכפי שירי שמכוון נגד אזרחים אסור בחוק הבינלאומי, גם ענישה קולקטיבית של אזרחים אסורה בו.