ישראל הטילה בשעות הבוקר המוקדמות של ה-13 ביוני 2019  סגר ימי מלא על רצועת עזה, שמשמעותו איסור יציאת דייגים אל הים. מדובר בשינוי ה-15 של ההנחיות לדייגי עזה מאז תחילת השנה, והפעם השמינית בתקופה של חודש.

רק אתמול צומצם מרחב הדיג לשישה מייל ימי (מ”י). תשעה ימים לפני כן, ב-4.6.2019, פורסם כי ישראל הרחיבה שוב את מרחב הדיג ל-15 מ”י. זאת לאחר שב-29 במאי צומצם מרחב הדיג ל-10 מ”י במקום 15. המרחק המירבי של 15 מ”י היה תקף למשך ארבעה ימים בלבד. השינויים התכופים במרחב הדיג מוצגים כתגובה על הפרחת בלוני תבערה מן הרצועה לעבר ישראל, על אף שאין קשר ספציפי בין הדייגים בעזה לבין פעולות אלו.

המשחק של ישראל במרחב הדיג מהווה ענישה קולקטיבית ובלתי חוקית של מגזר שלם, על מעשים שאין טוען שקשורים לדייגים באופן כלשהו. צמצום המרחב שוב הוא החלטה שרירותית, הפוגעת במזיד באחד הענפים המאותגרים ברצועה.

ההגבלות המתמשכות שאוכפת ישראל על הדיג פגעו קשות בענף הוותיק. רבים נאלצו לעזוב את המקצוע. לפי נתוני האו”ם, מספר הדייגים בעזה ירד מקרוב לעשרת אלפים בשנת 2000 לכ-3,700 דייגים רשומים כיום, כאשר מתוכם רק כ-2,000 עוסקים בדיג באופן סדיר ויומי. הסנקציות התכופות הנוכחיות שוחקות עוד יותר את יכולת הפרנסה של דייגי עזה. הסגר הימי, פרקטיקה שמוטלת בשרירותיות מאז מרץ האחרון, הוא סנקציה חריפה במיוחד שלא נעשה בה שימוש מאז 2007, אף לא בעיתות לחימה. על ישראל לחדול ממנה ולאפשר לדייגי עזה לצאת לים.

לצפיה בשינויים לחצו כאן