מעבר רפיח. צילום: גישה
מעבר רפיח. צילום: גישה

יום ד’, 23 במאי 2018. בסוף השבוע האחרון הודיעה מצרים על המשך הפעלת מעבר רפיח למשך כל חודש הרמדאן. המעבר פתוח לתנועת אנשים מעזה ואליה מאז 12 במאי. בעשרת הימים הראשונים (12-21 במאי) שבהם היה המעבר פתוח נרשמו 4,338 יציאות למצרים ו-527 כניסות לרצועה. יציאתם של 622 שביקשו לצאת את עזה סורבה, מסיבות שונות, והם הוחזרו לרצועה על ידי רשויות המעבר במצרים.

לראשונה מאז נובמבר 2017, משרד הפנים בעזה הודיע על פתיחה מחדש של הרישום ליציאה דרך רפיח. רשאים להירשם בעלי דרכונים מצרים או זרים, חולים עם הפניות לטיפול רפואי, סטודנטים או תושבים שמחזיקים באשרת כניסה למדינה זרה מתוקף עבודתם או שמשפחתם מתגוררת במדינה זו.

מעבר כרם שלום חזר בהדרגה לפעילות, לאחר שמפגינים כילו זעם במתקנים, בשלושה אירועים שונים. ביום חמישי שעבר ביקרו במעבר צוותים של הרשות הפלסטינית ושל האו”ם ואמדו את הנזקים. ביום ראשון היה המעבר סגור בגלל חג השבועות, ומיום שני, למרות שהתשתית הקבועה טרם שוקמה, נכנסו דרכו גם דלקים וגז בישול. חצץ, מספוא ודגנים, שבשגרה מועברים במסוע, הועברו בדרכים חלופיות, שכן המסוע טרם תוקן.

 במעבר ארז, שנסגר אף הוא בחג, לא מורגש שינוי בשל הרמדאן. ישראל לא הכריזה על מחוות שיאפשרו לרבים לחבור למשפחה או לבקר במקומות הקדושים לאסלאם, לבד ממכסה של 200 היתרים לכל החודש, שמיועדים לעובדים של ארגונים בינלאומיים. בנוסף, פג תוקפם של כ-500 מתוך כ-2,000 היתרי סוחר פעילים שהיו בידי אנשי עסקים ויצרנים תושבי הרצועה, ולא ידוע על כוונה לחדשם.