גיחת ריסוס בינואר השנה, כפי שתועדה בידי חקלאים שמעבדים אדמות ליד הגדר.
גיחת ריסוס בינואר השנה, כפי שתועדה בידי חקלאים שמעבדים אדמות ליד הגדר.

7 במאי 2020. לפי נתוני משרד החקלאות הפלסטיני בעזה, הריסוס מן האוויר שביצעה ישראל בתחילת אפריל סמוך לגדר עם הרצועה גרם נזקים ל-588 דונם של אדמות חקלאיות מזרחית למרכז וצפון הרצועה, ופגע כך בפרנסתם של 93 חקלאים באזורים אלה.

אחד הנפגעים הוא מחמד אלעריר בן ה-38, דור שני לחקלאות, ששוכר עם אֶחיו 35 דונם מזרחית לעזה, המשתרעים עד 100 מטר מהגדר, ועוד 25 דונם במרחק של בין 400 ל-600 מטר מהגדר. רוב היבולים שלהם, בהם חצילים, פלפלים, מלונים ואבטיחים, נהרסו כתוצאה מהריסוס.

הפסדים כספיים כבדים נגרמו גם לעשרה עובדים, בהם קרובי משפחה ושכנים, שהסתמכו על מכירת היבולים לפרנסתם. “אני והעובדים שלי בנינו על היבולים האלה. קיווינו שברמדאן נצליח לספק את הצרכים החיוניים למשפחותינו, אבל במקום, נשארתי עם הלוואות שאין לי איך להחזיר. אני לא יודע איך אסתדר ומי יפצה אותי”. רק על גידולי המלון, הוא אומר, הוציא 3,600 שקל. בנוסף לרווחים שירדו לטמיון, היו גם הוצאות על חומרי חיטוי ודשנים.

“לו לפחות הייתי יודע מראש שיתבצע ריסוס הייתי דואג לכסות את היבולים כדי לשמור עליהם”, אומר אלעריר. “אנחנו במצב של מוות איטי. אין מי שיפקח או יגן עלינו מפני הדיכוי וההפרות הישראליות. בכל יום אנחנו קמים בפחד מפני הנזקים שעלולים להיגרם ליבולים”.

עומר אבו ח’וסא מגדל במיה ואבטיחים בשדות מזרחית למחוז מרכז הרצועה. הפעם לא נפגע מהריסוס, אך כדי להתמודד עם החששות התמידיים מפני הריסוס הבא, סיגל לעצמו מנהג להתעורר מוקדם מדי בוקר כדי להספיק לכסות את הגידולים אם הוא שומע או רואה מטוסים באוויר. מצד שני, גם חשוב לו לחשוף את הגידולים לשמש ולאפשר לדבורים לאבק, אז הכוננות מתמדת. “נמאס לי”, הוא אומר בייאוש.

ריאד אלנסר, חקלאי ותיק המעבד 20 דונם באזור המרכז, מספר שהפגיעות התכופות שנגרמות ליבוליו כתוצאה מהריסוס הפכו את פרנסתו למקור של אכזבה וחוסר תקווה. “אני קורא לישראל להפסיק לרסס ולשחק בנו”, הוא אומר לחוקר השטח של גישה.

הנזקים האחרונים נוספים לנזקי הריסוסים שביצעה ישראל במשך שלושה ימים רצופים באמצע ינואר,  אז פגעו באדמות מזרחית לאל-בריג’, למחוז עזה, לבית חאנון, לדיר אל-בלח, לחאן יונס ולדרום ואדי אל-סלקא. משרד החקלאות הפלסטיני מעריך כי לפחות 2,000 דונם ניזוקו כתוצאה מהריסוסים הרצופים וכי כתוצאה מהם נגרמו לחקלאים הפסדים של יותר מ-1,250,000 דולר. במסיבת עיתונאים שקיים בתחילת חודש פברואר הכריז משרד החקלאות על האזורים שניזוקו מהריסוס כ”אזורי אסון” והבהיר כי על ישראל לפצות את החקלאים על ההפסדים הקשים שנגרמו להם.

על ישראל לחדול לתמיד מריסוס מהאוויר של קוטלי עשבים ולאפשר לתושבי הרצועה את הפעילות הכלכלית המרבית, כולל הגנה על ייצור מזון וביטחון תזונתי.