12 במרץ, 2015:  לראשונה מזה שמונה שנים חקלאי עזה יכולים למכור סחורה באורח סדיר בישראל. שתי משאיות ועליהן כ-25 טון חצילים ועגבניות יצאו הבוקר ממעבר הסחורות כרם שלום כדי להימכר בשווקים בדרום הארץ. ביום ראשון צפויות לצאת משאיות נוספות כדי להימכר בשווקים נוספים בישראל.

ישראל אישרה בעבר מכירת לולבים מעזה בישראל, באופן חריג ובתגובה למחסור לקראת חג הסוכות. על פי הרשויות בישראל, האישור הנוכחי ניתן כדי לספק ירקות למגזר היהודי-דתי בישראל במהלך שנת השמיטה.

ארגון גישה מקדם את המהלך בברכה, בתקווה שיהווה התחלה של מסחר נחוץ בין הרצועה לבין ישראל. לפני הטלת הסגר על הרצועה ב-2007, כ-85 אחוז מהמוצרים שיצאו מעזה נמכרו בגדה ובישראל, כאשר ישראל היוותה את השוק העיקרי של סוחרי הרצועה, שמכרו לישראל ירקות ופירות, ריהוט, מוצרי טקסטיל, ועוד.

במהלך חלק משנות הסגר התירה ישראל מכירה של סחורה מהרצועה רק לשווקים בחו”ל. הסחורה יצאה דרך נתב”ג, נמל אשדוד או גשר אלנבי. בחודשים האחרונים החלה ישראל מראה סימני נסיגה מהוססים של כמה מהמגבלות על מכירת סחורות מהרצועה בחלקה השני של הטריטוריה הפלסטינית, שבגדה המערבית. כך, בנובמבר 2014 אושר שיווק סחורה חקלאית לגדה, ולאחר מכן גם שיווק של דגים ופירות ים, עץ וטקסטיל.

חקלאים ברצועה מסרו לגישה כי הסחורה החקלאית לישראל תצא מעתה בימי ראשון, שלישי וחמישי, שהם גם ימי יציאת סחורה חקלאית מעזה לגדה. בהמשך צפויה גם יציאתם של מלפפונים וקישואים למכירה בישראל. במהלך השבוע האחרון, 17 סוחרים שלחו דגימות של הסחורה שלהם לבדיקות פיטו-סניטריות בישראל, במימון עצמי של כ-20 אלף שקל. מתוכם, 15 קיבלו אישור למכור את סחורתם בישראל, אולם רק שלושה הספיקו להכין כמות מספקת של סחורה לצורך שיווקה כבר היום.

מנכ”ל ארגון גישה, איתן דיאמונד, מוסר בתגובה למהלך כי:

“בכירי מערכת הביטחון הצהירו כי שיקום רצועת עזה וכלכלתה הינו אינטרס ישראלי מובהק, ועשוי להביא לאיזון וליתר שקט באזור. ניצני השיווק בגדה הראו רעב עצום ברצועה לצאת אל מחוץ לגבולות לצורך סחר ולקשירת קשרים עסקיים ויש לקוות כי השיווק כעת לישראל יתמסד וייפתח גם לענפים יצרניים נוספים ברצועה, ובכך יעניק לתושביה אופק כלכלי ראוי”. 

לנייר עמדה שמציג הרחבה על השפעות הסגר על כלכלת הרצועה והדרוש לשיקומה: כאן.