"במקום מדיניות של סגר ובידול יש לפעול כדי למקסם את התנועה מעזה ואליה". העיר עזה. צילום: דיאנה וויטון
“במקום מדיניות של סגר ובידול יש לפעול כדי למקסם את התנועה מעזה ואליה”. העיר עזה. צילום: דיאנה וויטון

21 ביולי, 2015. מאמר של מנכ”ל גישה, איתן דיאמונד, הקורא לשיקום רצועת עזה והסרת הסגר התפרסם ב”הארץ”: “בתנאי הבידוד וההפרדה שנוצרו […] לא ניתן לנהל חיים אזרחיים תקינים. ואכן, שנה לאחר מבצע “צוק איתן” רצועת עזה עודנה זרועה הרס ורחוקה משיקום. שורר בה קיפאון כלכלי, האבטלה גואה ומרבית התושבים סובלים מעוני וממחסור. בנוסף, הנתק הכפוי בין הרצועה לגדה המערבית מפריד אנשים מקרוביהם ופורם את רקמת החיים המשותפת. תנאים אלה מעוררים תסכול וייאוש, שמלבים כעס ושנאה ובכך מאיימים להצית התפרצות אלימה נוספת שממנה ייפגעו פלסטינים וישראלים כאחד.

“בכירים בצבא, המבקשים למנוע זאת, ממליצים כעת לפתוח חלקית את מעברי הגבול בין עזה לישראל, אלא שכאן לא יספיקו שיפורים חלקיים במסגרת המדיניות הקיימת. כדי לשקם את עזה ולקיים את החובות המשפטיות של ישראל יש לאמץ מדיניות, שמבוססת על היגיון הפוך מזה הנהוג כעת. במקום מדיניות של סגר ובידול יש לפעול כדי למקסם את התנועה מעזה ואליה. כמובן, אין לוותר על פיקוח ועל הגבלות הנחוצים מטעמי ביטחון, אך איסור תנועה צריך להיות החריג ולא הכלל.

“בזמן שהוטלו ההגבלות חווינו סבבי לחימה חוזרים ונשנים וראינו כיצד הפלגים הקיצוניים ברצועה (ובישראל) מגבירים את כוחם. צפוי שמציאות זו תימשך, אלא אם כן קברניטי המדינה יגבו את מלותיהם במעשים וישכילו לאמץ דרך חדשה, שתשחרר את עזה מהסד ותיתן לכולנו תקווה.”

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן.