תחנת הכוח בעזה, 2016. צילום: גישה
תחנת הכוח בעזה, 2016. צילום: גישה

עדכון: ה-27.6.19, יום חמישי, הוא היום השלישי שישראל מונעת כניסת דלק לתחנת הכוח היחידה בעזה. בתחנה מצליחים עדיין להפעיל 2 טורבינות (לעומת 3 שפעלו לאחרונה), בעזרת דלק מהמגזר הפרטי. התושבים מקבלים לכן 5 עד 6 שעות חשמל, שלאחריהן עד 12 שעות נתק.

25 ביוני, 2019. באחד הימים החמים בשנה החליטה ישראל לעצור את אספקת הדלק לתחנת הכוח היחידה בעזה. לפי הודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים חסימת מעבר הדלק תימשך “עד להודעה חדשה”. כעת נכנס לרצועה דלק רק למגזר הפרטי, שמשמש כלי רכב ותעשיה.

עובדי הצד הפלסטיני במעבר כרם שלום האחראים על העברת הדלקים התפזרו הבוקר לבתיהם. לפי חברת החשמל בעזה, מלאי הדלק בתחנה יספיק להמשך פעילות של שלוש הטורבינות עד הערב בלבד. המשמעות היא שייאלצו לסגור טורבינות בהדרגה, ולייצר פחות חשמל, ובהיעדר אספקה טרייה, להפסיק כליל את פעילות התחנה.

כניסת הדלקים לעזה נעשית בתיווך האו”ם. באחרונה, החשמל שהתחנה ייצרה, בשילוב 120 מגה ואט שנרכשים מישראל, סיפקו לתושבים מחזורים של כשמונה שעות חשמל, שלאחריהן שמונה שעות נתק. הפחתה, וכמובן שהפסקה, של אספקת החשמל, תפגע קשות בפעילות של מתקנים רפואיים ותשבש שירותים חיוניים כמו חלוקת מים וסילוק שפכים, תשתיות שהתייצבו רק לאחרונה הודות לכניסת דלק במימון קטאר.

הפעם האחרונה שבה ישראל מנעה כניסת דלקים לרצועה היתה ב-13 באוקטובר 2018, בהוראת שר הביטחון. גם אז כמו היום, המהלך מוסגר כתגובה לשיגור בלוני תבערה ולהצתת שריפות בעוטף עזה.

ההחלטה לעצור את כניסת הדלקים מנוגדת במובהק לדין הבינלאומי, לפסיקות בית המשפט העליון ולהתחייבויותיה המוצהרות של מדינת ישראל, ומהווה ענישה קולקטיבית פסולה. כמו המשחק השרירותי במרחב הדיג בתקופה האחרונה, ישראל ממשיכה להעניש את רבים מתושבי עזה על מעשים של יחידים.

המהלך הישראלי קורה על רקע התכנסות הסדנה הכלכלית שיזם הממשל האמריקאי בבחריין. בעוד שמתנהל דיון על פיתוח כלכלי בעזה, מוכיחה ישראל שוב את סדר הגודל של שליטתה בתשתיות ברצועה ובחיי היומיום של התושבים. ישראל לא רק שמתעלמת מהאחריות לתקינות חיי התושבים בעזה שנובעת מהשליטה הזאת, היא בוחרת להחמיר את מצבם.

גישה שיגר היום מכתב בהול לשר הביטחון, ליועץ המשפטי לממשלה ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים בדרישה להסיר לאלתר את חסימת מעבר הדלק לתחנת הכוח.