כנסיית הקבר, 2009. צילום: Tiviet
כנסיית הקבר, 2009. צילום: Tiviet

17 באפריל 2019. ביום ראשון יחול חג הפסחא. לאחר זמן רב, שבמהלכו לא ידעו 1,100 הפלסטינים הנוצרים תושבי עזה האם יוּתר להם לצאת מהרצועה כדי לבקר במקומות הקדושים ולחגוג עם קרובי משפחה החיים בגדה המערבית, פרסם אתמול (ג’) מתאם פעולות הממשלה בשטחים את “הקלת” החג: רק 200 נוצרים מעל גיל 55 יורשו לצאת, לחו”ל בלבד.

בשנים עברו כלל היתר היציאה את האפשרות לבקר במקומות הקדושים ולציין את החג בקרב משפחה בגדה המערבית, אך השנה ישראל לא מאפשרת אפילו את המחווה הזו . ממילא מדובר בכמות הקטנה ביותר של היתרי הפסחא בשמונה השנים האחרונות, מכסה שעמדה בדרך כלל על 500 איש או יותר. הפגיעה הקיצונית הזאת בחופש התנועה, חופש הפולחן והזכות לחיי משפחה ממשיכה מהלך גדול יותר. “מדיניות הבידול” בין עזה לגדה היא המוטיבציה של ישראל למנוע תנועה בין חלקי הטריטוריה הפלסטינית, זאת בין היתר כדי להכשיר את סיפוח הגדה המערבית.

לפני חג המולד ובפסחא נוהג מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ”ש) לפרסם מספר שרירותי ומשתנה של “היתרי חג”, שאמורים לאפשר להם לבקר במקומות הקדושים להם ולחגוג בקרב בני משפחה החיים בגדה המערבית. קרה גם שמתפ”ש מפרסם את ההקצאה לאחר שהחג חלף, ושבמעמד חלוקת ההיתרים פוצלו משפחות – חלק קיבלו היתר ואחרים סורבו. ישראל ממסגרת את ההיתרים לא כזכות – לחופש דת, לחיי משפחה – אלא כ”מחווה של רצון טוב”.